26.07.2023 - 12.08.2023 Inne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w #Timisoara2023

Do 12 sierpnia 2023 r. mieszkańcy Timisoary mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmieniać swój kraj, Europę i świat. Wielokulturowe centrum HEI – House of European Institutes uzupełnia europejski wymiar w „Europejskiej Stolicy Kultury - Timisoara 2023” poprzez program kuratorski sztuki zaangażowanej społecznie, który odzwierciedla takie tematy, jak różnorodność, zrównoważony rozwój, równość, prawa człowieka i organizuje wystawy, warsztaty , spektakle multimedialne, dyskusje i programy rozwoju działalności lokalnych operatorów kultury.

Gdybyśmy spojrzeli na walkę o emancypację kobiet jako na podróż, trasa tej podróży byłaby drogą bez celu, bez końca.

Minęło niewiele ponad 100 lat, odkąd kobiety dopiero zaczęły mieć prawa, a brak ich reprezentacji w sferze publicznej to dyskusja ograniczona do wąskiego forum. Uprzedzenia, przemoc, brak wzorców i niewidzialna praca sprawiają, że sytuacja kobiet do dziś jest drażliwym tematem.

W hołdzie kobietom z przeszłości, które umożliwiły dotarcie do przestrzeni, w której kobiety mają prawo do edukacji, pracy, zdrowia i pamiętania o dziedzictwie pozostawionym przez nie, w Wielokulturowym centrum HEI – House of European Institutes– zebraliśmy trzy zbiory opowiadań, które przedstawiają różne portrety i wizje kobiet wczoraj i dziś. Na przykładach z Rumunii, Polski, Czech, Francji i Ukrainy, kobieta przenosi się w przeszłość, ale także w przyszłość, przypominając bohaterskie czyny, jakich dokonały w XX wieku. Były odważne, utalentowane, pomysłowe, pracowite, na co dzień walczyły ze stereotypami, pokazując jak ważna w ich życiu jest pasja.

Wśród bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – 17 Polek i 17 Rumek – są bojowniczki o wolność, niepodległość czy prawa kobiet, a także pionierki w dziedzinie nauki i sportu. 

HEI – House of European Institutes to projekt koordynowany przez Goethe-Institut Bukareszt i Niemieckie Centrum Kultury w Timișoarze wraz z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Bułgarii w Rumunii, Czeskim Centrum Bukareszt, Instytutem Francuskim w Rumunia, Ambasada Gruzji w Rumunii, Cultural Foundation Greacă, Italian Institute of Culture, British Council Romania, Ambasada Królestwa Niderlandów z SICA, Instytut Polski w Bukareszcie, Camões Institute, Rumuński Instytut Kultury , Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Instytut Turecki „Yunus Emre” oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Bukareszt.

Projekt jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Gminy Timișoara, z kwot przyznanych z budżetu państwa, poprzez budżet Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z gminą Timișoara za pośrednictwem Centrum Projektów.

LOKALIZACJA

Bastion 1
Środa – piątek
16:00 – 20:00
sobota – niedziela
11:00 – 20:00

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne