Gdybyśmy spojrzeli na walkę o emancypację kobiet jako na podróż, trasa tej podróży byłaby drogą bez celu, bez końca.
Minęło niewiele ponad 100 lat, odkąd kobiety dopiero zaczęły mieć prawa, a brak ich reprezentacji w sferze publicznej to dyskusja ograniczona do wąskiego forum. Uprzedzenia, przemoc, brak wzorców i niewidzialna praca sprawiają, że sytuacja kobiet do dziś jest drażliwym tematem.
W hołdzie kobietom z przeszłości, które umożliwiły dotarcie do przestrzeni, w której kobiety mają prawo do edukacji, pracy, zdrowia i pamiętania o dziedzictwie pozostawionym przez nie, w Wielokulturowym centrum HEI – House of European Institutes– zebraliśmy trzy zbiory opowiadań, które przedstawiają różne portrety i wizje kobiet wczoraj i dziś. Na przykładach z Rumunii, Polski, Czech, Francji i Ukrainy, kobieta przenosi się w przeszłość, ale także w przyszłość, przypominając bohaterskie czyny, jakich dokonały w XX wieku. Były odważne, utalentowane, pomysłowe, pracowite, na co dzień walczyły ze stereotypami, pokazując jak ważna w ich życiu jest pasja.
Wśród bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – 17 Polek i 17 Rumek – są bojowniczki o wolność, niepodległość czy prawa kobiet, a także pionierki w dziedzinie nauki i sportu.
HEI – House of European Institutes to projekt koordynowany przez Goethe-Institut Bukareszt i Niemieckie Centrum Kultury w Timișoarze wraz z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Bułgarii w Rumunii, Czeskim Centrum Bukareszt, Instytutem Francuskim w Rumunia, Ambasada Gruzji w Rumunii, Cultural Foundation Greacă, Italian Institute of Culture, British Council Romania, Ambasada Królestwa Niderlandów z SICA, Instytut Polski w Bukareszcie, Camões Institute, Rumuński Instytut Kultury , Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Instytut Turecki „Yunus Emre” oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Bukareszt.
Projekt jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Gminy Timișoara, z kwot przyznanych z budżetu państwa, poprzez budżet Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z gminą Timișoara za pośrednictwem Centrum Projektów.
LOKALIZACJA
Bastion 1
Środa – piątek
16:00 – 20:00
sobota – niedziela
11:00 – 20:00