26.07.2023 - 12.08.2023 Inne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w #Timisoara2023

Do 12 sierpnia 2023 r. mieszkańcy Timisoary mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmieniać swój kraj, Europę i świat. Wielokulturowe centrum HEI – House of European Institutes uzupełnia europejski wymiar w „Europejskiej Stolicy Kultury - Timisoara 2023” poprzez program kuratorski sztuki zaangażowanej społecznie, który odzwierciedla takie tematy, jak różnorodność, zrównoważony rozwój, równość, prawa człowieka i organizuje wystawy, warsztaty , spektakle multimedialne, dyskusje i programy rozwoju działalności lokalnych operatorów kultury.

Gdybyśmy spojrzeli na walkę o emancypację kobiet jako na podróż, trasa tej podróży byłaby drogą bez celu, bez końca.

Minęło niewiele ponad 100 lat, odkąd kobiety dopiero zaczęły mieć prawa, a brak ich reprezentacji w sferze publicznej to dyskusja ograniczona do wąskiego forum. Uprzedzenia, przemoc, brak wzorców i niewidzialna praca sprawiają, że sytuacja kobiet do dziś jest drażliwym tematem.

W hołdzie kobietom z przeszłości, które umożliwiły dotarcie do przestrzeni, w której kobiety mają prawo do edukacji, pracy, zdrowia i pamiętania o dziedzictwie pozostawionym przez nie, w Wielokulturowym centrum HEI – House of European Institutes– zebraliśmy trzy zbiory opowiadań, które przedstawiają różne portrety i wizje kobiet wczoraj i dziś. Na przykładach z Rumunii, Polski, Czech, Francji i Ukrainy, kobieta przenosi się w przeszłość, ale także w przyszłość, przypominając bohaterskie czyny, jakich dokonały w XX wieku. Były odważne, utalentowane, pomysłowe, pracowite, na co dzień walczyły ze stereotypami, pokazując jak ważna w ich życiu jest pasja.

Wśród bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – 17 Polek i 17 Rumek – są bojowniczki o wolność, niepodległość czy prawa kobiet, a także pionierki w dziedzinie nauki i sportu. 

HEI – House of European Institutes to projekt koordynowany przez Goethe-Institut Bukareszt i Niemieckie Centrum Kultury w Timișoarze wraz z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Bułgarii w Rumunii, Czeskim Centrum Bukareszt, Instytutem Francuskim w Rumunia, Ambasada Gruzji w Rumunii, Cultural Foundation Greacă, Italian Institute of Culture, British Council Romania, Ambasada Królestwa Niderlandów z SICA, Instytut Polski w Bukareszcie, Camões Institute, Rumuński Instytut Kultury , Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Instytut Turecki „Yunus Emre” oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Bukareszt.

Projekt jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Gminy Timișoara, z kwot przyznanych z budżetu państwa, poprzez budżet Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z gminą Timișoara za pośrednictwem Centrum Projektów.

LOKALIZACJA

Bastion 1
Środa – piątek
16:00 – 20:00
sobota – niedziela
11:00 – 20:00

from to
Scheduled Inne

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne