26.07.2023 - 12.08.2023 Inne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w #Timisoara2023

Do 12 sierpnia 2023 r. mieszkańcy Timisoary mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmieniać swój kraj, Europę i świat. Wielokulturowe centrum HEI – House of European Institutes uzupełnia europejski wymiar w „Europejskiej Stolicy Kultury - Timisoara 2023” poprzez program kuratorski sztuki zaangażowanej społecznie, który odzwierciedla takie tematy, jak różnorodność, zrównoważony rozwój, równość, prawa człowieka i organizuje wystawy, warsztaty , spektakle multimedialne, dyskusje i programy rozwoju działalności lokalnych operatorów kultury.

Gdybyśmy spojrzeli na walkę o emancypację kobiet jako na podróż, trasa tej podróży byłaby drogą bez celu, bez końca.

Minęło niewiele ponad 100 lat, odkąd kobiety dopiero zaczęły mieć prawa, a brak ich reprezentacji w sferze publicznej to dyskusja ograniczona do wąskiego forum. Uprzedzenia, przemoc, brak wzorców i niewidzialna praca sprawiają, że sytuacja kobiet do dziś jest drażliwym tematem.

W hołdzie kobietom z przeszłości, które umożliwiły dotarcie do przestrzeni, w której kobiety mają prawo do edukacji, pracy, zdrowia i pamiętania o dziedzictwie pozostawionym przez nie, w Wielokulturowym centrum HEI – House of European Institutes– zebraliśmy trzy zbiory opowiadań, które przedstawiają różne portrety i wizje kobiet wczoraj i dziś. Na przykładach z Rumunii, Polski, Czech, Francji i Ukrainy, kobieta przenosi się w przeszłość, ale także w przyszłość, przypominając bohaterskie czyny, jakich dokonały w XX wieku. Były odważne, utalentowane, pomysłowe, pracowite, na co dzień walczyły ze stereotypami, pokazując jak ważna w ich życiu jest pasja.

Wśród bohaterek naszej wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – 17 Polek i 17 Rumek – są bojowniczki o wolność, niepodległość czy prawa kobiet, a także pionierki w dziedzinie nauki i sportu. 

HEI – House of European Institutes to projekt koordynowany przez Goethe-Institut Bukareszt i Niemieckie Centrum Kultury w Timișoarze wraz z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Bułgarii w Rumunii, Czeskim Centrum Bukareszt, Instytutem Francuskim w Rumunia, Ambasada Gruzji w Rumunii, Cultural Foundation Greacă, Italian Institute of Culture, British Council Romania, Ambasada Królestwa Niderlandów z SICA, Instytut Polski w Bukareszcie, Camões Institute, Rumuński Instytut Kultury , Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Instytut Turecki „Yunus Emre” oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Bukareszt.

Projekt jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Gminy Timișoara, z kwot przyznanych z budżetu państwa, poprzez budżet Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z gminą Timișoara za pośrednictwem Centrum Projektów.

LOKALIZACJA

Bastion 1
Środa – piątek
16:00 – 20:00
sobota – niedziela
11:00 – 20:00

from to
Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia