21.06.2024 - 1.09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza 21 czerwca 2024

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.

Program zainauguruje 21 czerwca 2024 wernisaż wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sybinie. W uroczystości weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Ekspozycja przygotowana przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha składa się z prac malarskich, grafik i fotografii artystów mających istotny wpływ na polską kulturę i sztukę XIX i XX wieku.

Otwarcie Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 to wyjątkowa okazja do celebrowania wspólnego dziedzictwa i zacieśniania więzi między naszymi narodami. Wierzymy, że bogaty program wydarzeń zainspiruje nowe pokolenia do dalszej współpracy i wzajemnego zrozumienia. Hasło sezonu – „Mamy wspólny język” – odwołuje się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. – mówi Olga Wysocka, dyrektorka IAM.

KULTURALNY SEZON TEATRALNY

W ramach pierwszego weekendu Sezonu Kulturalnego na  FITS – Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie  zaprezentujemy spektakl „The Employees”. To widowisko z pogranicza dramatu i sztuk wizualnych  w reżyserii Łukasza Twarkowskiego na podstawie nominowanej do Nagrody Bookera powieści Olgi Ravn (STUDIO Teatrgaleria) zobaczymy 21 i 22 czerwca 2024 r.

25 czerwca zaprezentujemy minimalistyczną  plenerową realizację „Arcadia” Teatru KTO i Jerzego Zonia, jednego z czołowych twórców polskiego teatru. Kameralny dramat sci-fi badający relacje między robotami humanoidalnymi i ludźmi, który  otrzymał nagrody na ważnych polskich festiwalach teatralnych. 

We wrześniu 2024, podczas Narodowego Festiwalu Teatralnego w Bukareszcie FNT, rumuńskiej publiczności zostanie przedstawiony dramat „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” autorstwa Julii Holewińskiej, w reżyserii Wojciecha Farugi i w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Spektakl jest elegią na śmierć dyktatora i przypomnieniem, że żadna tyrania nie zasługuje na przedawnienie.

Rumuńska publiczność będzie miała też wyjątkową okazję podziwiać prace Tadeusza Kantora z kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK. Wystawa rozpocznie się w październiku 2024 r. w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie i potrwa do końca lutego 2025 r.

MUZYKA  – UNIWERSALNY JĘZYK

Hasło sezonu – „Mamy wspólny język” najpełniej realizuje się muzyce.  W dniach 11 -14 lipca 2024 na Gărâna Jazz Festival w południowo-zachodniej Rumunii wystąpi Kinga Głyk wschodząca gwiazda jazz bluesa, laureatka Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 roku, uważana  za jedną z najlepszych polskich basistek młodego pokolenia, a także jazz-rockowy Pilichowski Band.

We wrześniu  na festiwalu Balkanik w Bukareszcie wystąpi polski zespół Dikanda, tworzący muzykę folkową. Polscy artyści wezmą także udział w Jazz in the Park Festival i George Enescu Classical Music Festival w Bukareszcie w 2025 roku.

FILM I SZTUKI WIZUALNE

W 2025 roku zaplanowano liczne wystawy, koncerty, pokazy i festiwale. Rumuńska publiczność w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce będzie miała okazję zobaczyć prace uznanego polskiego malarza, plakacisty i rzeźbiarza  Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku, oraz wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – w Pałacu Kultury w Jassach. Polscy twórcy wezmą także udział w Romanian Design Week, Transylvania International Film Festival TIFF , oraz w Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach FILIT.

HAMLET i GRIGORESCU – RUMUŃSKA SZTUKA W POLSCE

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 to również wydarzenia kulturalne organizowane przez stronę rumuńską w całej Polsce. W ostatni weekend lipca Sezon zostanie zainaugurowany w Polsce wystawą „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, oraz pokazem spektaklu „Hamlet” (reż. Declan Donnelan) produkcji Teatru Narodowego im. Marina Sorescu z Krajowej na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

from to
Scheduled SEZON PL-RO Sztuki wizualne Teatr Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

O Sezonie Kulturalnym Polska-Rumunia 2024-2025 w Ziarul

Na stronach online Ziarul Financiar znajdziecie dodatek poświęcony w całości Polsce. W szczególności polecamy wam artykuł dotyczący Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, który potrwa do października 2025 r.
20 11.2024 30 11.2024 Aktualności, SEZON PL-RO