World Music w wykonaniu Polaków na Balkanik! Festival w Bukareszcie
Dikanda zagra po raz drugi na największym w Rumunii wydarzeniu prezentującym muzykę świata (world music) – Balkanik! Festival. Zespół z leżącego nad Bałtykiem Szczecina otworzy festiwal, w czasie którego na scenie pojawią się wykonawcy z 9 krajów.
Polski zespół jest znany ze znakomitych występów na żywo. Koncerty Dikandy to żywiołowe spotkanie z wieloma kulturami, szczególnie pochodzącymi z szeroko rozumianego Orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś aż po Indie. Tej muzycznej podróży po dźwiękach i tradycjach świata towarzyszy eksplozja energii.
Dikanda stale poszukuje nowych nurtów i wykonuje głównie własne kompozycje. Co ciekawe w swoich tekstach wielokrotnie odwołuje się do słowotwórsta. W ten sposób powstał nawet oryginalny język grupy, który ona sama nazwała „dikandysz”.
Zespół istnieje od 1997 roku i ma w swoim dorobku 8 płyt – w tym DVD Live. Grał setki koncertów, głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA.
Dikanda zagra w Bukareszcie 6 września (godz. 19.30), w Ogrodzie Uranus (ul. Uranus 144), i będzie to drugi koncert w programie wieczoru. Pierwszy występ rozpocznie się o godzinie 18.00.
Bilety: www.livetickets.ro
***
Koncert jest częścią programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, efekt współpracy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IAM oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, wspartych przez Instytut Polski w Bukareszcie. W trakcie Sezonu Kulturalnego odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych, wystawienniczych i literackich. Programowi towarzyszy hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. Inspiracją do stworzenia logotypu przez grupę polsko – rumuńskich artystów, były znaki diakrytyczne, charakterystyczne dla dwóch niełatwych języków.
***
Anna Witczak-Czerniawska – śpiew, akordeon
Katarzyna Bogusz – śpiew
Daniel Kaczmarczyk – bębny
Piotr Rejdak – gitara
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas
Szymon Bobrowski – trąbka
Andrzej Jarząbek Fiś – skrzypce, śpiew
Dominik Bieńczycki – skrzypce