9.05.2019 - 27.05.2019 Aktualności, Historia

15 lat Polski w UE w SNSPA

„15 lat Polski w Unii Europejskiej” to wystawa prezentująca drogę Polski do integracji europejskiej oraz sukcesy, które osiągnęła dzięki członkostwu w unikatowej i największej organizacji tego typu na świecie. Ekspozycję można oglądać w okresie 9-27 maja w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (SNSPA).

1 maja 2004 r. Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zaś w grudniu 2007 r. weszła do strefy Schengen. Dzięki funduszom europejskim Polska rozwinęła i zmodernizowała m.in. infrastrukturę drogową, rolnictwo, więcej środków zostało przeznaczonych na renowację zabytków oraz kulturę i naukę.

Zyskało również społeczeństwo, dla którego dostępne stały się nowe rynki pracy, ale i dobre praktyki stosowane w UE. Nastąpił rozwój technologiczny i turystyczny kraju, ożywiły się wymiany studenckie.

Polska bierze dziś aktywny udział w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, wspiera aspiracje innych krajów do członkostwa w UE, szczególnie w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich. Obecnie trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawia w skrócie dorobek kraju we Wspólnocie od 1 maja 2004 r. w każdej z dziedzin funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (hol wejściowy), bd. Expoziției 30A, w dniach 9-27 maja.

from to
Scheduled Aktualności Historia

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia