14.09.2018 - 30.09.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

O niezwykłych Polkach i Rumunkach na Bukowinie

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można do końca września poznawać na wystawie w Muzeum Bukowiny w Suczawie. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Polski z Bukaresztu, towarzyszy XX. Dniom Polskim.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Ekspozycja powstała z 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Towarzyszy także obchodom Roku Praw Kobiet, uchwalonego przez polski parlament z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godz. 11.30 w Muzeum Bukowiny w Suczawie podczas dorocznych Dni Polskich.

Ekspozycję można oglądać w dniach 14 – 30 września 2018. Instytut Polski wspiera organizację Dni Polskich, które w tym roku obchodzą 20 jubileusz i są świętem mniejszości polskiej zamieszkującej rumuńską Bukowinę. W tym roku poza prezentacją wystawy współfinansuje także występ Kapeli „Pieczarki”, polskiego zespołu folk rockowego grającego muzykę inspirowaną folklorem góralskim, który w niedzielę 16 września wystąpi podczas zakończenia wydarzenia w Nowy Sołońcu.

Pełen program Dni Polskich: http://dompolski.ro/zilele-culturii-polone-mai-aproape-unii-de-altii-14-16-09-2018/attachment/2-program/

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia