14.09.2018 - 30.09.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

O niezwykłych Polkach i Rumunkach na Bukowinie

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można do końca września poznawać na wystawie w Muzeum Bukowiny w Suczawie. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Polski z Bukaresztu, towarzyszy XX. Dniom Polskim.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Ekspozycja powstała z 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Towarzyszy także obchodom Roku Praw Kobiet, uchwalonego przez polski parlament z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godz. 11.30 w Muzeum Bukowiny w Suczawie podczas dorocznych Dni Polskich.

Ekspozycję można oglądać w dniach 14 – 30 września 2018. Instytut Polski wspiera organizację Dni Polskich, które w tym roku obchodzą 20 jubileusz i są świętem mniejszości polskiej zamieszkującej rumuńską Bukowinę. W tym roku poza prezentacją wystawy współfinansuje także występ Kapeli „Pieczarki”, polskiego zespołu folk rockowego grającego muzykę inspirowaną folklorem góralskim, który w niedzielę 16 września wystąpi podczas zakończenia wydarzenia w Nowy Sołońcu.

Pełen program Dni Polskich: http://dompolski.ro/zilele-culturii-polone-mai-aproape-unii-de-altii-14-16-09-2018/attachment/2-program/

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia