„Tazm. Milczenie światła” to przedstawienie oparte na książce Tahara Ben Jellouna „To oślepiające, nieobecne światło”, będącej literackim przetworzeniem relacji osoby osadzonej w ciemności na 18 lat w Tazmamarcie, ciężkim więzieniu w Maroku. Spektakl „SERCE Cisza wieloboku” poświęcony został problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię.
Oba spektakle reżyseruje Grzegorz Ziółkowski, który przez wiele lat był dyrektorem programowym Instytutu Grotowskiego, jest nauczycielem, reżyserem, wydawcą, tłumaczem, autorem książek o Peterze Brooku i Jerzym Grotowskim. Kierowana przez niego Pracownia ROSA to projekt teatralno-eksperymentalny i, jednocześnie, seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Działa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Festiwal Teatru w Drodze KaravanAct oferuje przedstawienia teatralne i warsztaty artystyczne, adresowane zarówno do dorosłego, jak i młodego widza. Mają one miejsce w Sfântu George, Miercurea-Ciuc, Chidea i Klużu. Organizuje go Stowarszyszenie Teatralne Shoshin, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Adama Mickiewicza oraz innych organizacji i instytucji.