3.03.2024 - 31.10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny język

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.

17 miesięcy niezapomnianych wydarzeń artystycznych 

Za przygotowanie i realizację programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 odpowiadają polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury. Sezon rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w październiku 2025 r.

Serię znaczących rumuńskich wydarzeń w ramach sezonu rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu”. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.

Polski sezon w Rumunii rozpocznie się otwarciem wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowana przez Fundację im. A. Wróblewskiego wystawa składa się z prac malarskich, grafik i fotografii, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży. 

Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Iosifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, panorama sztuki ostatniego stulecia od klasyków awangardy po najważniejszych artystów współczesnych:  „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Rumuński wiek XX. Kolekcja Ovidiu Șandora”.

Rumuńska publiczność będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz, w Pałacu Kultury w Jassach – obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

 Sztuki performatywne, film, literatura, muzyka, design i nie tylko

Sezon przyniesie wiele wydarzeń teatralnych – polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach (m.in. FITS – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Sybinie, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy). W programie największych wydarzeń filmowych nie zabraknie polskich i rumuńskich produkcji (m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transilvania TIFF i Nowe Horyzonty we Wrocławiu). Polskie wzornictwo poznać będzie można podczas Romanian Design Week, a rumuńskie – w czasie Łódź Design Festival. Fani muzyki również znajdą coś dla siebie. Polscy i rumuńscy instrumentaliści wystąpią m. in. w ramach festiwali: George Enescu Festival, Warszawska Jesień, Gărâna Jazz Festival, Balkanik Festival. Młodszych i starszych czytelników zainteresują wydarzenia literackie z udziałem polskich i rumuńskich autorów – podczas Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Sezon staje się naturalną okazją do nawiązywania nowych kontaktów między polskimi i rumuńskimi instytucjami kultury. Widocznym efektem sezonu będą projekty kulturalne wspólnie realizowane przez artystów z obu krajów (m.in. w dziedzinie tańca współczesnego – przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu). 

 

Mamy wspólny język

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi, w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. 

 

Święto polsko-rumuńskiej solidarności

Sezon kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 nieprzypadkowo zapowiadany jest w Warszawie i Bukareszcie w okolicach daty 3 marca. Wspólną decyzją obu krajów tego dnia obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, upamiętniając w ten sposób podpisanie w 1921 r. pierwszego sojuszu obronnego. Dokument przypieczętował więzy przyjaźni łączące od dawna oba kraje, a także osobiście, jego przywódców – Józefa Piłsudskiego i rumuńską rodzinę królewską – króla Ferdynanda i jego małżonkę Marię.

Namacalnym dowodem tych relacji było przyjęcie przez Rumunów we wrześniu 1939 r. dziesiątków tysięcy polskich uchodźców, jak również pomoc w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów, które znalazły w Rumunii bezpieczne schronienie. 

Polacy okazali solidarność Rumunom dotkniętym trzęsieniem ziemi 4 marca 1977 r. budując Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie, do dziś jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dwie dekady później, na fali wydarzeń 1989 roku, członkowie polskiej „Solidarności” organizowali transporty z pomocą dla Rumunów. 

Dziś Polska i Rumunia są członkami UE, a polsko-rumuńska solidarność przejawia się w różnych formach współpracy, m. in. w zakresie bezpieczeństwa, w ramach NATO, odgrywając kluczową rolę w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Inne Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia