3.10.2016 - 4.10.2016 Teatr

Polski teatr eksperymentalny w Klużu

Pracownia ROSA, projekt nawiązujący do tradycji badań teatralnych Jerzego Grotowskiego, prezentuje swoje spektakle na festiwalu KaravanAct - Teatr w Drodze. Zapraszamy w poniedziałek, 3 i wtorek, 4 pażdziernika do Studia im. Radu Stanki na Wydziale Teatru i Telewizji uniwersytetu w Klużu, na przedstawienia „Tazm. Milczenie światła” i „SERCE Cisza wieloboku”.

Tazm. Milczenie światła” to przedstawienie oparte na książce Tahara Ben Jellouna „To oślepiające, nieobecne światło”, będącej literackim przetworzeniem relacji osoby osadzonej w ciemności na 18 lat w Tazmamarcie, ciężkim więzieniu w Maroku. Spektakl „SERCE Cisza wieloboku” poświęcony został  problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię.

Oba spektakle reżyseruje Grzegorz Ziółkowski, który przez wiele lat był dyrektorem programowym Instytutu Grotowskiego, jest nauczycielem, reżyserem, wydawcą, tłumaczem, autorem książek o Peterze Brooku i Jerzym Grotowskim. Kierowana przez niego Pracownia ROSA to projekt teatralno-eksperymentalny i, jednocześnie, seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Działa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Festiwal Teatru w Drodze KaravanAct oferuje przedstawienia teatralne i warsztaty artystyczne, adresowane zarówno do dorosłego, jak i młodego widza. Mają one miejsce w Sfântu George, Miercurea-Ciuc, Chidea i Klużu. Organizuje go Stowarszyszenie Teatralne Shoshin, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Adama Mickiewicza oraz innych organizacji i instytucji.

from to
Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia