10.06.2016 - 19.06.2016 Teatr

Polski teatr na najważniejszym festiwalu w Rumunii

Tradycja i współczesność polskiej awangardy teatralnej oraz inwestowanie w kulturę – to tematy przewodnie polskiej obecności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie, którą wspiera Instytut Polski. Na najbardziej prestiżowej w Rumunii imprezie teatralnej będzie można obejrzeć trzy spektakle polskich twórców, dwie wystawy a także wziąć udział w konferencji i warsztatach na temat pozyskiwania funduszy unijnych na kulturę.

Pierwsze przedstawienia polskich artystów będzie można zobaczyć już na początku festiwalu, 10 i 11 czerwca, kiedy  wystąpi Teatr ZAR, działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Jego artyści zaprezentują przejmujący spektakl „Armine, Sister...” – opartą na archaicznym śpiewie historię ludobójstwa Ormian oraz tajemnicy, która spowija tę tragedię.

Międzynarodowy zespół „The Third Arrangement”, w którego składzie są też polscy artyści, przedstawi inspirowane prozą i rysunkami Brunona Schulza przedstawienie „Pages from the book of…”, w reżyserii Teresy i Andrzeja Wełmińskich, byłych aktorów Teatru Cricot2 Tadeusza Kantora, słynnego polskiego reżysera i reformatora teatru. Oniryczny i poetycki spektakl oparty jest na estetyce i środkach stosowanych w teatrze Kantora, którego uczniami i przyjaciółmi byli Wełmińscy. Oba przedstawienia będą zaprezentowane dwukrotnie.

Od poniedziałku 13 czerwca goście festiwalu będą mogli oglądać wystawę „Czy nowa idea?”: rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Teresy i Andrzeja Wełmińskich oraz fotografie Andrzeja Wełmińskiego z lalkami i obiektami z „Umarłej klasy”. Będą one prezentowane w przestrzeni Redal Expo (str. J. S. Bach 4), czyli foier BRD Scena 9.

W hotelu Ibis, w którym odbywa się  Sibiu Performance Art Market, w ramach wystawy „Polska. Architecture”, prezentowane bądą najciekawsze budynki wybudowane w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. W w większości są to obiekty stworzone dla instytucji kultury, sfinansowane ze funduszy europejskich. Eskpozycja przedstawia 20 nowych lub niedawno zrewitalizowanych budynków sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury.

Podobnej tematyki będzie dotyczyła konferencja „Budujemy kulturę. Jak zmienić otoczenie za fundusze unijne”, która odbędzie się 15 czerwca 2016 r. w ramach Sibiu Performance Art Market. Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki oraz Magdalena Hajdysz, PR Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku opowiedzą na niej o doświadczeniach swoich instytucji związanych z ich tworzeniem i budową nowych, imponujących siedzib. W drugiej części konferencji odbędą się warsztaty na temat realizowania i finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych, adresowane do rumuńskich menedżerów kultury prowadzone przez Agatę Etmanowicz, która z sukcesem wspomagała wiele polskich instytucji kultury w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

W ramach „polskiego sezonu” w Sybinie prezentowany jest także spektakl taneczny „Iluminacje”, inspirowany historią burzliwego związku Stanisława i Dagny Przybyszewskich. Performance w reżyserii Liwii Bargieł i wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Warszawie będzie można zobaczyć w sali CAVAS, 15 czerwca.

Polska będzie też reprezentowana na Sibiu Fringe, festiwalu niezależnych teatrów, odbywającym się równolegle do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Dwie młode polskie artystki, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zaprezentują performance „From Bucharest”. Ich instalacja performatywna, prezentowana 17 i 18 czerwca w starym domu przy str. Turnului 7, porusza tematykę wzajemnego postrzegania się Polaków i Rumunów, analizuje pamięć historyczną Rumunów oraz zjawisko fascynacji Polaków Rumunią.

Instytut Polski w Bukareszcie współfinansuje udział polskich aktorów i ekspertów w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibinie, którego twórcą i dyrektorem od 1993 roku jest wybitny rumuński aktor i menedżer kultury Constantin Chiriac. Impreza organizowana w pięknym, zabytkowym mieście co roku gromadzi tysiące widzów nie tylko z Rumunii, a na festiwalowych scenach pojawiają się teatry z całej Europy oraz z innych kontynentów.

Szczegółowy program i bilety: http://www.sibfest.ro/evenimente-2016

Foto: Mariusz Cieszewski/Polska.pl

from to
Scheduled Teatr

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

Polskie wydarzenia na 34. edycji Narodowego Festiwalu

3 przedstawienia z Polski, 2 przedstawienia rumuńskie w polskiej reżyserii oraz jedna promocja książki znajdą się w programie tegorocznej 34. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego FNT w Bukareszcie.
20 10.2024 25 10.2024 Literatura, SEZON PL-RO, Teatr, Wydarzenia