10.06.2016 - 19.06.2016 Teatr

Polski teatr na najważniejszym festiwalu w Rumunii

Tradycja i współczesność polskiej awangardy teatralnej oraz inwestowanie w kulturę – to tematy przewodnie polskiej obecności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie, którą wspiera Instytut Polski. Na najbardziej prestiżowej w Rumunii imprezie teatralnej będzie można obejrzeć trzy spektakle polskich twórców, dwie wystawy a także wziąć udział w konferencji i warsztatach na temat pozyskiwania funduszy unijnych na kulturę.

Pierwsze przedstawienia polskich artystów będzie można zobaczyć już na początku festiwalu, 10 i 11 czerwca, kiedy  wystąpi Teatr ZAR, działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Jego artyści zaprezentują przejmujący spektakl „Armine, Sister...” – opartą na archaicznym śpiewie historię ludobójstwa Ormian oraz tajemnicy, która spowija tę tragedię.

Międzynarodowy zespół „The Third Arrangement”, w którego składzie są też polscy artyści, przedstawi inspirowane prozą i rysunkami Brunona Schulza przedstawienie „Pages from the book of…”, w reżyserii Teresy i Andrzeja Wełmińskich, byłych aktorów Teatru Cricot2 Tadeusza Kantora, słynnego polskiego reżysera i reformatora teatru. Oniryczny i poetycki spektakl oparty jest na estetyce i środkach stosowanych w teatrze Kantora, którego uczniami i przyjaciółmi byli Wełmińscy. Oba przedstawienia będą zaprezentowane dwukrotnie.

Od poniedziałku 13 czerwca goście festiwalu będą mogli oglądać wystawę „Czy nowa idea?”: rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Teresy i Andrzeja Wełmińskich oraz fotografie Andrzeja Wełmińskiego z lalkami i obiektami z „Umarłej klasy”. Będą one prezentowane w przestrzeni Redal Expo (str. J. S. Bach 4), czyli foier BRD Scena 9.

W hotelu Ibis, w którym odbywa się  Sibiu Performance Art Market, w ramach wystawy „Polska. Architecture”, prezentowane bądą najciekawsze budynki wybudowane w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. W w większości są to obiekty stworzone dla instytucji kultury, sfinansowane ze funduszy europejskich. Eskpozycja przedstawia 20 nowych lub niedawno zrewitalizowanych budynków sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury.

Podobnej tematyki będzie dotyczyła konferencja „Budujemy kulturę. Jak zmienić otoczenie za fundusze unijne”, która odbędzie się 15 czerwca 2016 r. w ramach Sibiu Performance Art Market. Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki oraz Magdalena Hajdysz, PR Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku opowiedzą na niej o doświadczeniach swoich instytucji związanych z ich tworzeniem i budową nowych, imponujących siedzib. W drugiej części konferencji odbędą się warsztaty na temat realizowania i finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych, adresowane do rumuńskich menedżerów kultury prowadzone przez Agatę Etmanowicz, która z sukcesem wspomagała wiele polskich instytucji kultury w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

W ramach „polskiego sezonu” w Sybinie prezentowany jest także spektakl taneczny „Iluminacje”, inspirowany historią burzliwego związku Stanisława i Dagny Przybyszewskich. Performance w reżyserii Liwii Bargieł i wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Warszawie będzie można zobaczyć w sali CAVAS, 15 czerwca.

Polska będzie też reprezentowana na Sibiu Fringe, festiwalu niezależnych teatrów, odbywającym się równolegle do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Dwie młode polskie artystki, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zaprezentują performance „From Bucharest”. Ich instalacja performatywna, prezentowana 17 i 18 czerwca w starym domu przy str. Turnului 7, porusza tematykę wzajemnego postrzegania się Polaków i Rumunów, analizuje pamięć historyczną Rumunów oraz zjawisko fascynacji Polaków Rumunią.

Instytut Polski w Bukareszcie współfinansuje udział polskich aktorów i ekspertów w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibinie, którego twórcą i dyrektorem od 1993 roku jest wybitny rumuński aktor i menedżer kultury Constantin Chiriac. Impreza organizowana w pięknym, zabytkowym mieście co roku gromadzi tysiące widzów nie tylko z Rumunii, a na festiwalowych scenach pojawiają się teatry z całej Europy oraz z innych kontynentów.

Szczegółowy program i bilety: http://www.sibfest.ro/evenimente-2016

Foto: Mariusz Cieszewski/Polska.pl

from to
Scheduled Teatr

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia