„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Smaranda Brăescu
Za pierwszy skok ze spadochronem uznaje się wyczyn Francuza Andre Jacquesa Garnerina, który 22 października 1797 roku wzniósł się w powietrze balonem. Będąc na wysokości około 700 m, przeciął sznur łączący jego spadochron z balonem i zaczął spadać. Spadochron wypełnił się po chwili powietrzem, a Garnerin wylądował cały i zdrowy.
Prócz Jacquesa Garnerina skoki ze spadochronem wykonywały także jego żona Jeanne i bratanica Eliza, która wykonała łącznie ponad 40 skoków.
Bohaterka kolejnego filmu z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” to pierwsza rumuńska spadochroniarka – Smaranda Brăescu.
Podczas II wojny światowej działała w Białym Dywizjonie (Escadrila Albă). Był on jednostką Królewskich Sił Powietrznych Rumunii, którą tworzyły kobiety-pilotki noszące insygnia Czerwonego Krzyża i miały za zadanie ewakuować rannych z frontu.
Poznaj jej historię:
Zobacz także odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony polskiej pilotce i spadochroniarce Janinie Lewandowskiej:
Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.
Gdzie oglądać?
Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/
YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez
Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/
Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.
Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.
Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.
===============
Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:
Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje
Marek Chmiel – animacje
Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji
Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji
Justyna Świerczek – koordynacja produkcji
Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński