22.10.2020 - 30.10.2020 Inne, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Smaranda Brăescu

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką ósmego odcinka jest Smaranda Brăescu (1897 – 1948) – rumuńska spadochroniarka, rekordzista świata w tej dyscyplinie sportu i jedna z pierwszych lotniczek w kraju.

 

Za pierwszy skok ze spadochronem uznaje się wyczyn Francuza Andre Jacquesa Garnerina, który 22 października 1797 roku wzniósł się w powietrze balonem. Będąc na wysokości około 700 m, przeciął sznur łączący jego spadochron z balonem i zaczął spadać. Spadochron wypełnił się po chwili powietrzem, a Garnerin wylądował cały i zdrowy. 

Prócz Jacquesa Garnerina skoki ze spadochronem wykonywały także jego żona Jeanne i bratanica Eliza, która wykonała łącznie ponad 40 skoków.

Bohaterka kolejnego filmu z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” to pierwsza rumuńska spadochroniarka – Smaranda Brăescu. 

Podczas II wojny światowej działała w Białym Dywizjonie (Escadrila Albă). Był on jednostką Królewskich Sił Powietrznych Rumunii, którą tworzyły kobiety-pilotki noszące insygnia Czerwonego Krzyża i miały za zadanie ewakuować rannych z frontu.

Poznaj jej historię:

Zobacz także odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony polskiej pilotce i spadochroniarce Janinie Lewandowskiej:

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. 

Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/  

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

===============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne

O języku polskim w Bibliotece “Antim Ivireanul”

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać do końca maja w Bibliotece „Antim Ivireanul” Vâlcea. Wystawa o języku polskim prezentowana jest z okazji Dnia Europy.
13 05.2021 31 05.2021 Inne

NABÓR NA STANOWISKO: REFERENT DS. ADMINISTRACYJNO-FINANSOWYCH 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie ogłasza ponowny nabór na stanowisko: referent ds. administracyjno-finansowych. Przedłużamy termin aplikacji do 31 maja 2021.
05 05.2021 17 05.2021 Inne

“Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Historie fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką kolejnego już odcinka jest Halina Konopacka (1900 - 1989) – wszechstronna polska sportsmenka i pierwsza polska złota medalistka olimpijska.
26 02.2021 14 03.2021 Inne