22.10.2020 - 30.10.2020 Inne, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Smaranda Brăescu

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką ósmego odcinka jest Smaranda Brăescu (1897 – 1948) – rumuńska spadochroniarka, rekordzista świata w tej dyscyplinie sportu i jedna z pierwszych lotniczek w kraju.

 

Za pierwszy skok ze spadochronem uznaje się wyczyn Francuza Andre Jacquesa Garnerina, który 22 października 1797 roku wzniósł się w powietrze balonem. Będąc na wysokości około 700 m, przeciął sznur łączący jego spadochron z balonem i zaczął spadać. Spadochron wypełnił się po chwili powietrzem, a Garnerin wylądował cały i zdrowy. 

Prócz Jacquesa Garnerina skoki ze spadochronem wykonywały także jego żona Jeanne i bratanica Eliza, która wykonała łącznie ponad 40 skoków.

Bohaterka kolejnego filmu z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” to pierwsza rumuńska spadochroniarka – Smaranda Brăescu. 

Podczas II wojny światowej działała w Białym Dywizjonie (Escadrila Albă). Był on jednostką Królewskich Sił Powietrznych Rumunii, którą tworzyły kobiety-pilotki noszące insygnia Czerwonego Krzyża i miały za zadanie ewakuować rannych z frontu.

Poznaj jej historię:

Zobacz także odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony polskiej pilotce i spadochroniarce Janinie Lewandowskiej:

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie. 

Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/  

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

===============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia