23.11.2020 - 31.12.2021 Historia, Inne

„Gotuj z polskim akcentem” – Menu Wyszehradzkie (V4)

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Polska sprawuję rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. V4 jest regionalnym forum współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale także wspólna historia, kultura i tradycje.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Mogłoby się wydawać, że początkowe cele państw członkowskich zostały już osiągnięte. Wszystkie weszły w struktury NATO i UE, tym samym stając się liczącymi się graczami światowej polityki. Choć pierwotne priorytety uległy zmianie, chęć współpracy między krajami V4 nadal istnieje. Co pół roku odbywają się spotkania premierów, a co roku spotkania prezydentów i przewodniczących parlamentów krajów członkowskich Grupy. Nie brak również wspólnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Uznaliśmy, że najlepiej widać jak bliskie są sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej w czasie spotkania przy wspólnym stole. Wraz z Chefem Lorkiem postanowiliśmy stworzyć więc pyszne trzydaniowe Menu Wyszehradzkie. Składa się ono z potraw obecnych w krajach członkowskich V4, a także łączących najbardziej charakterystyczne elementy kuchni tych krajów.

Wszystkie dania podane będą w sposób inspirowany nurtem fine-dining, który odkrywa klasyki kulinarne na nowo i pokazuje młodym generacjom, że tradycja nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ukazać na talerzu nowoczesną Europę Środkową.

Zapraszamy do spróbowania smakołyków V4:

from to
Scheduled Historia Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne