23.11.2020 - 31.12.2021 Historia, Inne

„Gotuj z polskim akcentem” – Menu Wyszehradzkie (V4)

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Polska sprawuję rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. V4 jest regionalnym forum współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale także wspólna historia, kultura i tradycje.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Mogłoby się wydawać, że początkowe cele państw członkowskich zostały już osiągnięte. Wszystkie weszły w struktury NATO i UE, tym samym stając się liczącymi się graczami światowej polityki. Choć pierwotne priorytety uległy zmianie, chęć współpracy między krajami V4 nadal istnieje. Co pół roku odbywają się spotkania premierów, a co roku spotkania prezydentów i przewodniczących parlamentów krajów członkowskich Grupy. Nie brak również wspólnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Uznaliśmy, że najlepiej widać jak bliskie są sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej w czasie spotkania przy wspólnym stole. Wraz z Chefem Lorkiem postanowiliśmy stworzyć więc pyszne trzydaniowe Menu Wyszehradzkie. Składa się ono z potraw obecnych w krajach członkowskich V4, a także łączących najbardziej charakterystyczne elementy kuchni tych krajów.

Wszystkie dania podane będą w sposób inspirowany nurtem fine-dining, który odkrywa klasyki kulinarne na nowo i pokazuje młodym generacjom, że tradycja nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ukazać na talerzu nowoczesną Europę Środkową.

Zapraszamy do spróbowania smakołyków V4:

from to
Scheduled Historia Inne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia