23.11.2020 - 31.12.2021 Historia, Inne

„Gotuj z polskim akcentem” – Menu Wyszehradzkie (V4)

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Polska sprawuję rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. V4 jest regionalnym forum współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale także wspólna historia, kultura i tradycje.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Mogłoby się wydawać, że początkowe cele państw członkowskich zostały już osiągnięte. Wszystkie weszły w struktury NATO i UE, tym samym stając się liczącymi się graczami światowej polityki. Choć pierwotne priorytety uległy zmianie, chęć współpracy między krajami V4 nadal istnieje. Co pół roku odbywają się spotkania premierów, a co roku spotkania prezydentów i przewodniczących parlamentów krajów członkowskich Grupy. Nie brak również wspólnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Uznaliśmy, że najlepiej widać jak bliskie są sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej w czasie spotkania przy wspólnym stole. Wraz z Chefem Lorkiem postanowiliśmy stworzyć więc pyszne trzydaniowe Menu Wyszehradzkie. Składa się ono z potraw obecnych w krajach członkowskich V4, a także łączących najbardziej charakterystyczne elementy kuchni tych krajów.

Wszystkie dania podane będą w sposób inspirowany nurtem fine-dining, który odkrywa klasyki kulinarne na nowo i pokazuje młodym generacjom, że tradycja nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ukazać na talerzu nowoczesną Europę Środkową.

Zapraszamy do spróbowania smakołyków V4:

from to
Scheduled Historia Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia