23.11.2020 - 31.12.2021 Historia, Inne

„Gotuj z polskim akcentem” – Menu Wyszehradzkie (V4)

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Polska sprawuję rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. V4 jest regionalnym forum współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale także wspólna historia, kultura i tradycje.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Mogłoby się wydawać, że początkowe cele państw członkowskich zostały już osiągnięte. Wszystkie weszły w struktury NATO i UE, tym samym stając się liczącymi się graczami światowej polityki. Choć pierwotne priorytety uległy zmianie, chęć współpracy między krajami V4 nadal istnieje. Co pół roku odbywają się spotkania premierów, a co roku spotkania prezydentów i przewodniczących parlamentów krajów członkowskich Grupy. Nie brak również wspólnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Uznaliśmy, że najlepiej widać jak bliskie są sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej w czasie spotkania przy wspólnym stole. Wraz z Chefem Lorkiem postanowiliśmy stworzyć więc pyszne trzydaniowe Menu Wyszehradzkie. Składa się ono z potraw obecnych w krajach członkowskich V4, a także łączących najbardziej charakterystyczne elementy kuchni tych krajów.

Wszystkie dania podane będą w sposób inspirowany nurtem fine-dining, który odkrywa klasyki kulinarne na nowo i pokazuje młodym generacjom, że tradycja nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ukazać na talerzu nowoczesną Europę Środkową.

Zapraszamy do spróbowania smakołyków V4:

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Inne

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia

Poznaj tajniki języka polskiego w Krajowej 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Biblioteki Powiatowej „Alexandru i Aristia Aman” do końca listopada.
25 10.2021 30 11.2021 Inne

Odkryjmy wspólnie”Skarby Krakowa” w Kiszyniowie 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, do 30 września 2021 roku.
01 09.2021 30 09.2021 Historia