23.11.2020 - 31.12.2021 Historia, Inne

“Gotuj z polskim akcentem” – Menu Wyszehradzkie (V4)

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Polska sprawuję rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. V4 jest regionalnym forum współpracy czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale także wspólna historia, kultura i tradycje.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Mogłoby się wydawać, że początkowe cele państw członkowskich zostały już osiągnięte. Wszystkie weszły w struktury NATO i UE, tym samym stając się liczącymi się graczami światowej polityki. Choć pierwotne priorytety uległy zmianie, chęć współpracy między krajami V4 nadal istnieje. Co pół roku odbywają się spotkania premierów, a co roku spotkania prezydentów i przewodniczących parlamentów krajów członkowskich Grupy. Nie brak również wspólnych inicjatyw kulturalnych i artystycznych.

Uznaliśmy, że najlepiej widać jak bliskie są sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej w czasie spotkania przy wspólnym stole. Wraz z Chefem Lorkiem postanowiliśmy stworzyć więc pyszne trzydaniowe Menu Wyszehradzkie. Składa się ono z potraw obecnych w krajach członkowskich V4, a także łączących najbardziej charakterystyczne elementy kuchni tych krajów.

Wszystkie dania podane będą w sposób inspirowany nurtem fine-dining, który odkrywa klasyki kulinarne na nowo i pokazuje młodym generacjom, że tradycja nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby ukazać na talerzu nowoczesną Europę Środkową.

Zapraszamy do spróbowania smakołyków V4:

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat zawitały

Do końca marca również mieszkańcy Vaslui mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Otwarcie wystawy otworzy również Narodowe Sympozjum „Znane kobiety Rumunii” w Muzeum Okręgowym „Stefan cel Mare” Vaslui.
01 03.2021 31 03.2021 Historia, Kino, Teatr

“Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Historie fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką kolejnego już odcinka jest Halina Konopacka (1900 - 1989) – wszechstronna polska sportsmenka i pierwsza polska złota medalistka olimpijska.
26 02.2021 14 03.2021 Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat wracają

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można ponownie oglądać w Bukareszcie. Będą one dostępne do 18 marca przez całą dobę, w samym centrum stolicy Rumunii - tuż obok Placu Uniwersyteckiego, na ogrodzeniu Muzeum Miasta Bukareszt - Pałac Suțu.
19 02.2021 18 03.2021 Historia, Kino, Teatr