10.10.2015 Teatr, Wydarzenia

„Orfeusz i Eurydyka” – spektakl w Jassach

Jeden z najbardziej cenionych polskich twórców teatru jednego aktora zaprezentuje swój spektakl w Jassach, w niezależnym teatrze Fix. „Orfeusz i Eurydyka” jest inspirowany poematem, który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol. To spektakl multimedialny, łączący techniki tańca butoh, sugestywną projekcję video oraz niezwykle poruszającą muzykę.

Spektakl jest wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, odpowiedzieć na pytania, które odnalazł w poemacie Miłosza. Wizje artystów tworzących spektakl wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Posługując się językiem właściwym poezji – językiem metafory, niedopowiedzenia, myślowego skrótu, twórcy chcą pobudzić wyobraźnię widzów i sprowokować ich do stawiania własnych pytań i dawania własnych odpowiedzi. To spektakl multimedialny, w którym używając nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, bliskich i zrozumiałych współczesnemu odbiorcy, autorzy próbują zmierzyć się z tym co ukryte w micie, odwieczne i uniwersalne, z tajemnicą ludzkiej egzystencji, z którą od wieków mocują się poeci i filozofowie.

Nagrody:

– Złoty medal na 35. Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Belgradzie.

– Nagroda Wydziału Kreatywności Akademii Teatralne za inwencję twórczą.

Spektakl w języku rumuńskim.

Poemat „Orfeusz i Eurydyka” Czesława Miłosza w tłumaczeniu Constantina Geambașu i Passionarii Stoicescu czyta Lari Giorgescu.

https://youtu.be/zW-CnINRBvY

Gdzie i kiedy?

Bilety

20 lei – rezerwacja 0724921212

Scheduled Teatr Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia