Revista de artele spectacolului Scena.ro intră în cel de al 7-lea an de apariție cu o ediție dedicată unuia dintre marii creatori ai secolului 20, ale cărui urme sunt puternic vizibile pe scena contemporană: Tadeusz Kantor. La 100 de ani de la nașterea lui Kantor, revista aduce în fața cititorilor perspective inedite asupra operei lui, aflată la limita cu artele vizuale, happening-ul și dansul.
Czasopismo o sztukach performatywnych Scena.ro w swoim 28 numerze poświęca kilkanaście stron Tadeuszowi Kantorowi – wybitnemu twórcy XX wieku. W stulecie urodzin polskiego reżysera na temat jego dzieła oraz dokumentacji jego twórczości piszą krytycy, teatrolodzy oraz współtwórcy jego teatru z Polski i Francji.
Czasopismo jest dostępne w dobrych księgarniach na terenie całej Rumunii, lub wysyłkowo, po złożeniu zamówienia na adres: scena.ro@gmail.com
Foto: Mariusz Cieszewski / MFA Poland
Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu
Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07
11.2021
14
11.2021
Sztuki wizualne, Teatr
Polski teatr w Piatra Neamț 🗓
Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.
05
09.2021
Teatr
„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru
Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.
04
08.2021
31
10.2021
Teatr