13.10.2015 Teatr

Polski teatr na bukareszteńskich scenach

Jesienią rumuńscy widzowie będą mogli poznać bliżej współczesną polską dramaturgię. Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Bukareszcie z partnerami miejscowymi w październiku zobaczą m.in. przedstawienia gościnne, premiery polskich sztuk i ich czytania performatywne. Wydarzenia odbywają się w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Nowy sezon w Teatrze Narodowym w Bukareszcie otworzyło tej jesieni przedstawienie „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej. Sztukę wystawił Radu Afrim, znany reżyser młodego pokolenia, a spektakl zbiera entuzjastyczne recenzje. Tekst dramatu dotarł do reżysera za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który wcześniej przetłumaczył go na język rumuński.

Jak Polacy wystawiają Masłowską bukareszteńska publiczność będzie mogła przekonać się już 13 października, gdy jej sztukę pt. „Dwoje biednych Rumunów, mówiących po polsku” w reż. Agnieszki Glińskiej zaprezentuje warszawski Teatr Studio. Przedstawienie gościnne zostanie pokazane w Teatrze Odeon w ramach międzynarodowego festiwalu Fest(in) pe Bulevard w Bukareszcie.
Na tym samym festiwalu w formie czytań performatywnych rumuńska publiczność będzie mogła zapoznać się z trzema nowymi polskimi dramatami. Gościem specjalnym imprezy będzie także autorka jednej ze sztuk Malina Prześluga, przedstawicielka polskiej szkoły dramatopisarstwa dla dzieci, która przybliży swój utwór pt. „Najmniejszy bal świata”.

Pod koniec października, podczas Narodowego Festiwalu Teatralnego (FNT), najważniejszej imprezy tego typu w stolicy Rumunii, wykład na temat pamięci w polskim teatrze wygłosi krytyk, dramaturg i bliski współpracownik Krzysztofa Warlikowskiego Piotr Gruszczyński. Opowie on także o tym, jak powstawało przedstawienie (A)pollonia, którego projekcja jest jednym z wydarzeń w ramach festiwalu.

Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia