13.10.2015 Teatr

Polski teatr na bukareszteńskich scenach

Jesienią rumuńscy widzowie będą mogli poznać bliżej współczesną polską dramaturgię. Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Bukareszcie z partnerami miejscowymi w październiku zobaczą m.in. przedstawienia gościnne, premiery polskich sztuk i ich czytania performatywne. Wydarzenia odbywają się w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Nowy sezon w Teatrze Narodowym w Bukareszcie otworzyło tej jesieni przedstawienie „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej. Sztukę wystawił Radu Afrim, znany reżyser młodego pokolenia, a spektakl zbiera entuzjastyczne recenzje. Tekst dramatu dotarł do reżysera za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który wcześniej przetłumaczył go na język rumuński.

Jak Polacy wystawiają Masłowską bukareszteńska publiczność będzie mogła przekonać się już 13 października, gdy jej sztukę pt. „Dwoje biednych Rumunów, mówiących po polsku” w reż. Agnieszki Glińskiej zaprezentuje warszawski Teatr Studio. Przedstawienie gościnne zostanie pokazane w Teatrze Odeon w ramach międzynarodowego festiwalu Fest(in) pe Bulevard w Bukareszcie.
Na tym samym festiwalu w formie czytań performatywnych rumuńska publiczność będzie mogła zapoznać się z trzema nowymi polskimi dramatami. Gościem specjalnym imprezy będzie także autorka jednej ze sztuk Malina Prześluga, przedstawicielka polskiej szkoły dramatopisarstwa dla dzieci, która przybliży swój utwór pt. „Najmniejszy bal świata”.

Pod koniec października, podczas Narodowego Festiwalu Teatralnego (FNT), najważniejszej imprezy tego typu w stolicy Rumunii, wykład na temat pamięci w polskim teatrze wygłosi krytyk, dramaturg i bliski współpracownik Krzysztofa Warlikowskiego Piotr Gruszczyński. Opowie on także o tym, jak powstawało przedstawienie (A)pollonia, którego projekcja jest jednym z wydarzeń w ramach festiwalu.

Scheduled Teatr

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț 🗓

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.
05 09.2021 Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.
04 08.2021 31 10.2021 Teatr