27.08.2017 - 28.11.2017 Historia

Rok Józefa Piłsudskiego w Rumunii

Polska przygotowuje się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które przypada w 2018 roku. Nim to nastąpi, tej jesieni Instytut Polski przypomni postać Józefa Piłsudskiego, wybitnego dowódcy i męża stanu, bez którego nasz kraj nie powróciłby na mapę Europy.

Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935) jest symbolem niepodległości Polski odzyskanej w 1918 roku. Nastąpiło to po 123 latach zaborów, czyli podziału ziem polskich między Rosję, Prusy i Austrię, które rozgrabiały je trzykrotnie i próbowały pozbawić Polaków nie tylko ich ojczyzny, ale także języka, tradycji i kultury.

Piłsudski stanął na czele odrodzonego państwa polskiego, stworzył jego armię i demokratyczne podstawy (np. w listopadzie 1918 roku przyznał kobietom prawo głosu w wyborach). Był też zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w Rumunii na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932). Miał również zasługi dla całego kontynentu – w 1920 wygrywając Bitwę Warszawską, znaną w Polsce jako Cud nad Wisłą, na kilka dekad uchronił swój kraj i Europę przed bolszewikami.

W 2017 roku 5 grudnia przypada 150 rocznica jego urodzin. Z tej okazji polski parlament ogłosił obecny rok Rokiem Józefa Piłsudskiego, a Instytut Polski w Bukareszcie wraz z partnerami przygotował cykl wydarzeń poświęconych wybitnemu Polakowi. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. 

W czasie dorocznej, towarzyszącej Dniom Polskim, konferencji naukowej w Suczawie wspólnie ze Związkiem Polaków w Rumunii 7 września 2017 roku zapraszamy na panel poświęcony Józefowi Piłsudskiemu z udziałem polskich historyków m.in. prof. Michał Klimeckiego i prof. Henryka Walczaka. Spotkanie poprzedzi wernisaż wystawy „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”, która będzie prezentowana w przepięknie odnowionym Muzeum Bukowiny w dniach 7-30 września. Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutu Polskiego przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Kilka dni przed 99. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, 3 listopada 2017 roku w Jasach, Instytut Polski i Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bukareszcie wspólnie z Muzeum Unirii oraz tamtejszym Centrul de Studii Europene Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” organizują polsko-rumuńską konferencję naukową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Będzie jej również towarzyszył wernisaż wystawy poświęconej Marszałkowi w Muzeum Unirii. Warto podkreślić, że placówka ta mieści się w niezwykle symbolicznym miejscu – w pałacu, który w latach 1859-1862 był siedzibą władcy zjednoczonej Mołdawii i Wołoszczyzny, księcia Alexandru Ioana Cuzy, natomiast w czasie I wojny światowej po ewakuacji władz rumuńskich do Jassów, był rezydencją króla Rumunii Ferdynanda. Wystawa poświęcona polskiemu mężowi stanu będzie prezentowana do 27 listopada 2017 roku. 

Jesienią postać Józefa Piłsudskiego poznają także czytelnicy rumuńskiego miesięcznika „Historia”, który opublikuje o nim obszerny artykuł polskiego autora poczytnych książek historycznych Sławomira Kopera. 

 

from to
Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia