16.05.2018 - 3.06.2018 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska Szkoła Plakatu w rumuńskiej stolicy kina

Wystawę prac poświęconych kinu, teatrowi i operze autorstwa 50 wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu można oglądać w dniach 16 maja-3 czerwca w Muzeum Sztuki w Klużu Napoce. Ekspozycja powstała z myślą o kinomanach, którzy będą uczestniczyli w najważniejszym w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF).

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Polska Szkoła Plakatu, jak nazywany jest nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła, była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki poświęcone filmowi, teatrowi i operze można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce.

Na wystawę, stworzoną w oparciu o licząca ponad 40 tysięcy dzieł największą polską prywatną kolekcję plakatu Krzysztofa Dydo, znawcy tej formy sztuki i właściciela galerii w Krakowie, składa się ponad pięćdziesiąt prac ok. 50 artystów. Ekspozycja w Klużu będzie prezentowana w czasie największego i najważniejszego w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF), na którym nie zabraknie i polskiej kinematografii, dlatego wiele plakatów to prace poświęcone kinu, co ciekawe także rumuńskiemu!

Wśród autorów prac nie zabrakło prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia godnie kontynuujących ich dzieło, takich jak m.in. Lech Majewski, Andrzej Pągowski, Tomasz Bogusławski czy Sebastian Kubica.

Ekspozycja pozwala zapoznać się z różnorodnością tematów i stylów w polskim plakacie na przełomie XX i  XXI wieku, który mimo dominacji mediów elektronicznych, nadal pozostaje wiernym sługą wydarzeń kulturalnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 maja o godzinie 18:00. Weźmie w nim udział właściciel niezwykłej kolekcji prac polskich grafików – Krzysztof Dydo. 

Wystawa będzie prezentowana w dniach 16 maja-3 czerwca 2018 w Muzeum Sztuki w Klużu Napoce (Piața Unirii nr 30). Można ją oglądać od środy do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia