9.11.2018 - 16.11.2018 Muzyka

#Polonia100 – muzyczne urodziny Polski

Wielkie święto polskiej muzyki poważnej szykuje się tej jesieni w Bukareszcie. W dwóch największych salach symfonicznych miasta – Sali Radia i Rumuńskim Ateneum - z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 9 oraz 15 i 16 listopada będzie można usłyszeć doskonałych polskich muzyków, którym towarzyszyć będą wybitne rumuńskie orkiestry i chór.

Melomani w stolicy Rumunii usłyszą dwa różne, piękne programy muzyczne. W piątek 9 listopada 2018 roku w imponującej Sali Radia uznany pianista Paweł Kowalski, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, który koncertował w ponad 40 krajach świata, zagra II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Radia Rumuńskiego pod batutą bardzo uzdolnionego singapurskiego dyrygenta Kahchun Wonga. 

Koncert ten Fryderyk Chopin (1810-1849), którego utwory zajmują specjalne miejsce w polskiej kulturze, skomponował tuż po ukończeniu studiów, na przełomie 1829 i 1830 roku. Wbrew temu co sugeruje numeracja, był to pierwszy z dwóch napisanych przez wybitnego artystę koncertów, a jego oficjalna premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

Tydzień później, w czasie dwóch wieczorów 15 i 16 listopada 2018 roku, w historycznej Sali Rumuńskiego Ateneum w Bukareszcie i siedzibie Filharmonii Narodowej im. George Enescu, słuchacze będą mogli usłyszeć niezwykle ciekawy program, w którym znajdzie się m.in. I Koncert fortepianowy e-moll op. 11  Fryderyka Chopina. Utwór w wykonaniu młodego, wielokrotnie nagradzanego polskiego pianisty Łukasza Krupińskiego, którego debiutancka płyta została nominowana do International Classical Music Awards, będzie częścią programu spektakularnego koncertu, złożonego w całości z muzyki polskiej. Wydarzenie to zwieńczy całoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Rumunii i towarzyszy także rocznicy 100-lecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Patronaty nad nim objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

W repertuarze koncertu w Rumuńskim Ateneum znajdą się także dwa inne dzieła wybitnych polskich kompozytorów: „Amen” Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) oraz III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27 Karola Szymanowskiego (1882-1937). Wykonają je chór i orkiestra Filharmonii Narodowej im. George Enescu pod batutą brytyjskiego dyrygenta Alexandra Walkera z udziałem polskiego tenora Tomasza Zagórskiego, związanego z Akademiami Muzycznymi w Poznaniu i Bydgoszczy. 

Koncerty w obu salach symfonicznych Bukaresztu organizują Instytut Polski w Bukareszcie i Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rumunii we współpracy z partnerami – Radiem Romania i Filharmonią Narodową im. George Enescu. 

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. 

Zachęcamy do zakupu biletów na koncerty:​
Filharmonia im. George Enescu (ul. Franklin nr. 1-3) >>> Sprzedaż biletów online rozpocznie się 12.11.2018, a w kasie filharmonii 13.11 od godz. 12:00.
Sala Radia (ul. General H. M. Berthelot 60-64) >>> Sprzedaż biletów online trwa. 

from to
Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka