29.08.2019 - 1.09.2019 Teatr, Wydarzenia

Teatr Grzegorza Jarzyny w Târgu-Mureș

Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów teatralnych i jednocześnie dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna, weźmie udział w festiwalu "Un nume/A Name” w Târgu-Mureș.

Publiczność od 29 sierpnia do 1 września będzie mogła poznać bliżej polskiego artystę podczas spotkań, warsztatów i projekcji towarzyszących wydarzeniu.

Głównym punktem programu będą cztery prezentacje VR nagrania spektaklu „G.E.N VR”. Jest to opowieść o alternatywnej wspólnocie, której członkowie kontestują rzeczywistość, aby poprzez prowokacje zmienić system, oparty na strachu, manipulacji i zniewoleniu jednostki. Próbując naruszyć system, rozsadzają własną wspólnotę. Jednocześnie to nowatorskie widowisko wykorzystujące najnowsze technologie rejestracji audiowizualnej VR.  

Grzegorz Jarzyna jest jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów teatralnych i zastępca dyrektora teatru TR Warszawa ds. artystycznych. Na swoim koncie ma także przedstawienia operowe i filmy.  

Jego twórczość była wielokrotnie wystawiana na festiwalach i w teatrach na całym świecie, m.in. w Awinionie, Edynburgu, Moskwie, St. Petersburgu, Jerozolimie, Berlinie, Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Dublinie, Bukareszcie, Nowym Jorku, Toronto, Los Angeles czy Pekinie.  

Grzegorz Jarzyna jest także znany z niezwykle udanych adaptacji teatralnych tekstów jednej z najbardziej znanych polskich pisarek młodego pokolenia Doroty Masłowskiej, której twórczość została przetłumaczona m.in. na język rumuński. 

Polski reżyser, który w tym roku jest bohaterem festiwalu „Un nume/A Name”, wielokrotnie był nagradzany za osiągnięcia artystyczne. W 2007 roku za spektakl „Medea” zrealizowany w 2006 roku w wiedeńskim Burgtheatre otrzymał NESTROY-Preis – jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych obszaru niemieckojęzycznego.  

W 2018 roku gościł w Rumunii ze spektaklem „Między nami dobrze jest” na 15. Festiwalu Komedii – festCO w Bukareszcie.  

Festiwal „Un nume/A Name”, organizowany przez Fundację im. Liviu Rebreanu w Târgu-Mureș w dniach 29.08-01.09.2019 to pierwsza edycja wydarzenia, które w każdym roku będzie poświęcone twórczości jednego wybitnego reżysera, jego metodom pracy z aktorami oraz wizji scenicznej.  

Oprócz „G.E.N. VR”, publiczność festiwalu będzie mogła zobaczyć trzy nagrania spektakli Grzegorza Jarzyny oraz wziąć udział w dyskusjach z reżyserem i  dyrektorem TR Warszawa, Romanem Pawłowskim. Ponadto odbędą się warsztaty dla aktorów Teatru Narodowego w Târgu-Mureș. Wydarzenia te wspiera Instytut Polski z Bukaresztu.  

===

Pełen program festiwalu: 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Teatrze Narodowym w Târgu-Mureș (Piața Teatrului nr 1).

29 sierpnia 2019  

10.00 – W POSZUKIWANIU PRAWDY CIAŁA . Warsztat dla aktorów  Teatru Narodowego w Târgu-Mureș (Sala mare)  

19.30 – BZIK TROPIKALNY, TR Warszawa, 1997.  Projekcja i  Q &A z Grzegorzem Jarzyną (Sala mică)  

22.00 – G.E.N VR, TR Warszawa, 2017. Projekcja VR (Parking) 

30 sierpnia 2019  

10.00 – W POSZUKIWANIU PRAWDY CIAŁA. Warsztat dla aktorów  Teatru Narodowego w Târgu-Mureș  (Sala mare)  

19.30 – MAKBET, TR Warszawa, 2007. Projekcja i  Q &A z Grzegorzem Jarzyną (Sala mică / Studio)  

22.00 – G.E.N VR, TR Warszawa, 2017. Projekcja VR (Parking) 

31 sierpnia 2019  

10.00 – W POSZUKIWANIU PRAWDY CIAŁA. Warsztat dla aktorów  Teatru Narodowego w Târgu-Mureș (Sala mare)  

19.30  – MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST, TR Warszawa, 2008 Projekcja i  Q &A z Grzegorzem Jarzyną (Sala mică / Studio)  

22.00 – G.E.N VR, TR Warszawa, 2017. Projekcja VR (Parking) 

1 września 2019  

10.00 – W POSZUKIWANIU PRAWDY CIAŁA. Warsztat dla aktorów  Teatru Narodowego w Târgu-Mureș (Parking podziemny)  

17.30 – REALITIES – dialog Theodora-Cristiana Popescu z Grzegorzem Jarzyną (Sala mică / Studio)  

19.00 – TEATR DLA PRZYSZŁOŚCI: GRZEGORZ JARZYNA I TR WARSZAWA /  Roman Pawłowski, Konferencja i prezentacja fragmentów spektakli (Sala mică / Studio)  

20.30 – G.E.N. VR, TR Warszawa 2017, spektakl i Q &A z Grzegorzem Jarzyną (Sala mare) 

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia