26.02.2020 Kino, Sport, Wydarzenia

Legenda światowego himalaizmu w Rumunii

Pierwszy człowiek w historii, który zimną stanął na szczycie powyżej 8 000 m n.p.m., zdobywca wszystkich najwyższych 14 szczytów Himalajów i Karakorum, polski alpinista Krzysztof Wielicki 26 lutego 2020 roku będzie gościem Alpin Film Festival w Braszowie. Instytut Polski wspiera wydarzenie.

Krzysztof Wielicki spotka się z miłośnikami gór w Braszowie podczas projekcji filmu dokumentalnego „Ostatnia góra” (2019) w reżyserii Dariusza Załuskiego.

Akcja filmu rozgrywa się w 2018 roku, podczas polskiej zimowej wyprawy narodowej na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi i jedyny, który na razie nie został zdobyty zimą. Jej kierownikiem był Krzysztof Wielicki.

Okiem kamery Załuskiego widzimy, jak ekstremalnie trudnych warunkach członkowie wyprawy pokonują kolejne metry, rozwieszają liny i docierają do kolejnych obozów. Z tego rytmu wybija ich tragedia na sąsiednim ośmiotysięczniku – Nanga Parbat, której uczestnikami są Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz. Bez pomocy z zewnątrz oboje alpinistów czeka śmierć.

Dwóch uczestników polskiej wyprawy na K2 Adam Bielecki i Denis Urubko wyrusza im na pomoc. W wyniku niesamowitego wyczynu sportowego, pozornie przekraczającego ludzkie możliwości udaje się uratować Elisabet. Ratownicy wracają do swoich kolegów i kontynuują próbę zdobycia K2. W grupie, której każdy krok jest w Polsce śledzony z wielką uwagą, pojawiają się jednak trudności…

Zobacz zwiastun filmu:

https://youtu.be/wFXpI7cZ01E

 

W 2019 roku za całokształt swoich osiągnięć Krzysztof Wielicki został uhonorowany „Złotym czekanem” (Piolet d’Or), nazywanym alpinistycznym Oscarem, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w tej dyscyplinie sportu. 

Niemal dokładnie 40 lat temu, 17 lutego 1980 roku, Krzysztof Wielicki wspólnie z Leszkiem Cichym jako pierwsi ludzie w historii wspięli się na ośmiotysięcznik zimą. Nigdy wcześniej nikomu się to nie udało. Pierwszym zdobytym zimą szczytem, w temperaturze -42 stopni Celsjusza, był najwyższy na naszej planecie Mt. Everest. Historyczna wyprawa rozpoczęła wielką przygodę Polaków w Himalajach – zdobywanie najwyższych gór świata zimą.

Do dziś w tym ekstremalnie trudnym sezonie udało się zdobyć 13 z 14 ośmiotysięczników. Z czego na dziesięciu jako pierwsi w historii stawali Polacy, w tym sam Wielicki trzy razy. Na zdobycie zimą wciąż czeka jedynie K2. Szczyt ten już wielokrotnie zimą był atakowany zimą przez różne wyprawy. Kolejna polska zimowa wyprawa wyruszy na niego pod koniec 2020 roku.

Krzysztof Wielicki (rocznik 1950) z zawodu jest inżynierem elektronikiem. Wspina się od 1970 roku. Nadal bierze udział w wyprawach w Himalaje jako ich kierownik. Obok Jerzego Kukuczki i Wojciecha Kurtyki zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich i światowych alpinistów.

Projekcja filmu „Ostatnia góra” odbędzie się we środę 26 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Reduta (str. Apollonia Hirscher 8) w Braszowie o g. 19:30. Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja internetowa. Osoby niezarejestrowane będą wpuszczane na salę w miarę wolnych miejsc.

Instytut Polski w  Bukareszcie wspiera Alpin Film Festival już po raz trzeci.

Scheduled Kino Sport Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia