13.07.2020 Inne, Wydarzenia

Smaki Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania EUNIC Romania

Po pięciu miesiącach przerwy, wywołanej pandemią koronawirusa, 13 lipca 2020 roku członkowie bukareszteńskiego klastra Europejskiej Sieci Instytutów Kultury (European Union National Institutes for Culture, EUNIC) spotkali się po raz pierwszy w formule offline. Tego dnia nastąpiło również oficjalne przekazanie prezydencji w EUNIC Romania, którą do końca czerwca sprawowała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Od pierwszego lipca na czele klastra stoją dwaj współprezydenci: Xavier Leroux (Instytut Francuski) i Joachim Umlauf (Instytut Goethego), których jako wiceprezydent wspiera Robin Ujfalusi (Czeskie Centrum).

Spotkanie odbyło się w ogrodzie Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

–  Czas, w którym kierowałam klastrem EUNIC Romania był bardzo nietypowy. Po raz pierwszy w historii na długi czas musieliśmy przenieść naszą działalność całkowicie do Internetu. Zrobiliśmy to skutecznie organizując m.in. cykl spotkań online poświęconych kulturze w czasie koronawirusa „EUNIC Mixers” czy przybliżając rumuńskiej publiczności na Facebook’u młodych europejskich reżyserów filmowych – powiedziała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie przekazując prezydencję następcom.

– Tuż przed pandemią mieliśmy też okazję gościć w Bukareszcie kolegów z klastrów EUNIC z 23 krajów, którzy uczestniczyli w seminarium regionalnym organizowanym przez EUNIC Global. To spotkanie pozwoliło nam lepiej poznać działalność naszej sieci i części z jej ponad 140 klastrów na całym świecie. Wszystkie te działania nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca i zaangażowanie członków EUNIC Romania – podkreśliła. 

W związku z przejęciem przez Polskę pierwszego lipca 2020 roku prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4), skupiającej też Czechy, Słowację i Węgry, Instytut Polski przygotował kulinarną niespodziankę dla członków klastra EUNIC Romania. 

W czasie lipcowego plenerowego spotkania mogli oni spróbować potraw inspirowanych kuchnią tych krajów, wzbogaconych o rumuńskie produkty i przygotowanych przez rumuńskiego szefa kuchni Laurentiu „Lorka” Zediu, który od kilku lat mieszka w Polsce.

Chef Lorek

Kto chce przekonać się jak smakuje kuchnia Chefa Lorka, może samodzielnie przygotować jedną z potraw, które na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu polecał on w czasie akcji online „Gătește cu accent polonez!” / „Gotuj z polskim akcentem”.

Filmowe przepisy można znaleźć m.in. tu:

Scheduled Inne Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia