Od pierwszego lipca na czele klastra stoją dwaj współprezydenci: Xavier Leroux (Instytut Francuski) i Joachim Umlauf (Instytut Goethego), których jako wiceprezydent wspiera Robin Ujfalusi (Czeskie Centrum).
Spotkanie odbyło się w ogrodzie Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
– Czas, w którym kierowałam klastrem EUNIC Romania był bardzo nietypowy. Po raz pierwszy w historii na długi czas musieliśmy przenieść naszą działalność całkowicie do Internetu. Zrobiliśmy to skutecznie organizując m.in. cykl spotkań online poświęconych kulturze w czasie koronawirusa „EUNIC Mixers” czy przybliżając rumuńskiej publiczności na Facebook’u młodych europejskich reżyserów filmowych – powiedziała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie przekazując prezydencję następcom.
– Tuż przed pandemią mieliśmy też okazję gościć w Bukareszcie kolegów z klastrów EUNIC z 23 krajów, którzy uczestniczyli w seminarium regionalnym organizowanym przez EUNIC Global. To spotkanie pozwoliło nam lepiej poznać działalność naszej sieci i części z jej ponad 140 klastrów na całym świecie. Wszystkie te działania nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca i zaangażowanie członków EUNIC Romania – podkreśliła.
W związku z przejęciem przez Polskę pierwszego lipca 2020 roku prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4), skupiającej też Czechy, Słowację i Węgry, Instytut Polski przygotował kulinarną niespodziankę dla członków klastra EUNIC Romania.
W czasie lipcowego plenerowego spotkania mogli oni spróbować potraw inspirowanych kuchnią tych krajów, wzbogaconych o rumuńskie produkty i przygotowanych przez rumuńskiego szefa kuchni Laurentiu „Lorka” Zediu, który od kilku lat mieszka w Polsce.
Kto chce przekonać się jak smakuje kuchnia Chefa Lorka, może samodzielnie przygotować jedną z potraw, które na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu polecał on w czasie akcji online „Gătește cu accent polonez!” / „Gotuj z polskim akcentem”.
Filmowe przepisy można znaleźć m.in. tu: