13.07.2020 Inne, Wydarzenia

Smaki Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania EUNIC Romania

Po pięciu miesiącach przerwy, wywołanej pandemią koronawirusa, 13 lipca 2020 roku członkowie bukareszteńskiego klastra Europejskiej Sieci Instytutów Kultury (European Union National Institutes for Culture, EUNIC) spotkali się po raz pierwszy w formule offline. Tego dnia nastąpiło również oficjalne przekazanie prezydencji w EUNIC Romania, którą do końca czerwca sprawowała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Od pierwszego lipca na czele klastra stoją dwaj współprezydenci: Xavier Leroux (Instytut Francuski) i Joachim Umlauf (Instytut Goethego), których jako wiceprezydent wspiera Robin Ujfalusi (Czeskie Centrum).

Spotkanie odbyło się w ogrodzie Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

–  Czas, w którym kierowałam klastrem EUNIC Romania był bardzo nietypowy. Po raz pierwszy w historii na długi czas musieliśmy przenieść naszą działalność całkowicie do Internetu. Zrobiliśmy to skutecznie organizując m.in. cykl spotkań online poświęconych kulturze w czasie koronawirusa „EUNIC Mixers” czy przybliżając rumuńskiej publiczności na Facebook’u młodych europejskich reżyserów filmowych – powiedziała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie przekazując prezydencję następcom.

– Tuż przed pandemią mieliśmy też okazję gościć w Bukareszcie kolegów z klastrów EUNIC z 23 krajów, którzy uczestniczyli w seminarium regionalnym organizowanym przez EUNIC Global. To spotkanie pozwoliło nam lepiej poznać działalność naszej sieci i części z jej ponad 140 klastrów na całym świecie. Wszystkie te działania nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca i zaangażowanie członków EUNIC Romania – podkreśliła. 

W związku z przejęciem przez Polskę pierwszego lipca 2020 roku prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4), skupiającej też Czechy, Słowację i Węgry, Instytut Polski przygotował kulinarną niespodziankę dla członków klastra EUNIC Romania. 

W czasie lipcowego plenerowego spotkania mogli oni spróbować potraw inspirowanych kuchnią tych krajów, wzbogaconych o rumuńskie produkty i przygotowanych przez rumuńskiego szefa kuchni Laurentiu „Lorka” Zediu, który od kilku lat mieszka w Polsce.

Chef Lorek

Kto chce przekonać się jak smakuje kuchnia Chefa Lorka, może samodzielnie przygotować jedną z potraw, które na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu polecał on w czasie akcji online „Gătește cu accent polonez!” / „Gotuj z polskim akcentem”.

Filmowe przepisy można znaleźć m.in. tu:

Scheduled Inne Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia