13.07.2020 Inne, Wydarzenia

Smaki Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania EUNIC Romania

Po pięciu miesiącach przerwy, wywołanej pandemią koronawirusa, 13 lipca 2020 roku członkowie bukareszteńskiego klastra Europejskiej Sieci Instytutów Kultury (European Union National Institutes for Culture, EUNIC) spotkali się po raz pierwszy w formule offline. Tego dnia nastąpiło również oficjalne przekazanie prezydencji w EUNIC Romania, którą do końca czerwca sprawowała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Od pierwszego lipca na czele klastra stoją dwaj współprezydenci: Xavier Leroux (Instytut Francuski) i Joachim Umlauf (Instytut Goethego), których jako wiceprezydent wspiera Robin Ujfalusi (Czeskie Centrum).

Spotkanie odbyło się w ogrodzie Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

–  Czas, w którym kierowałam klastrem EUNIC Romania był bardzo nietypowy. Po raz pierwszy w historii na długi czas musieliśmy przenieść naszą działalność całkowicie do Internetu. Zrobiliśmy to skutecznie organizując m.in. cykl spotkań online poświęconych kulturze w czasie koronawirusa „EUNIC Mixers” czy przybliżając rumuńskiej publiczności na Facebook’u młodych europejskich reżyserów filmowych – powiedziała Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie przekazując prezydencję następcom.

– Tuż przed pandemią mieliśmy też okazję gościć w Bukareszcie kolegów z klastrów EUNIC z 23 krajów, którzy uczestniczyli w seminarium regionalnym organizowanym przez EUNIC Global. To spotkanie pozwoliło nam lepiej poznać działalność naszej sieci i części z jej ponad 140 klastrów na całym świecie. Wszystkie te działania nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca i zaangażowanie członków EUNIC Romania – podkreśliła. 

W związku z przejęciem przez Polskę pierwszego lipca 2020 roku prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4), skupiającej też Czechy, Słowację i Węgry, Instytut Polski przygotował kulinarną niespodziankę dla członków klastra EUNIC Romania. 

W czasie lipcowego plenerowego spotkania mogli oni spróbować potraw inspirowanych kuchnią tych krajów, wzbogaconych o rumuńskie produkty i przygotowanych przez rumuńskiego szefa kuchni Laurentiu „Lorka” Zediu, który od kilku lat mieszka w Polsce.

Chef Lorek

Kto chce przekonać się jak smakuje kuchnia Chefa Lorka, może samodzielnie przygotować jedną z potraw, które na zaproszenie Instytutu Polskiego z Bukaresztu polecał on w czasie akcji online „Gătește cu accent polonez!” / „Gotuj z polskim akcentem”.

Filmowe przepisy można znaleźć m.in. tu:

Scheduled Inne Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia