13.07.2020 - 31.07.2020 Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Klużu

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. Siedemdziesiąt pięć lat po jej zakończeniu Instytut Polski oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego w dniach 13-31 lipca 2020 roku zapraszają do Biblioteki Wojewódzkiej imienia Octaviana Gogi w Klużu Napoce na wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.

Niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma”, została skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Odniosła sukces komercyjny na rynku cywilnym oraz w instytucjach państwowych i administracyjnych, jeszcze na długo przed wybuchem II wojny światowej (1939-1945).

Pierwsze, szczątkowe, rozszyfrowanie niezwykle skomplikowanych kodów „Enigmy”, udało się polskim kryptologom już w roku 1932. Udało się tego dokonać w Pałacu Saskim w Warszawie, w którym mieściła się siedziba Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Ojcami sukcesu byli polscy matematycy-kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich osiągnięcia pozwoliły na dekodowanie szyfrów stale ulepszanej „Enigmy”.

Pięć tygodni przed wybuchem II wojny światowej, 25 lipca 1939, szefowie polskiego Biura Szyfrów i matematycy- kryptolodzy ujawnili wywiadowi francuskiemu i brytyjskiemu polskie osiągnięcia. Po wybuchu wojny rozszyfrowywanie kontynuowano w Wielkiej Brytanii oraz Francji, także z udziałem polskich naukowców. Ta część opowieści znana jest z jednak z filmów i książek.

Ekspozycja przygotowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie przybliża historię mało znanych bohaterów – polskich kryptologów, ich nauczycieli i współpracowników, których wiedza i matematyczny geniusz pozwoliły złamać jedną z najmocniej strzeżonych tajemnic Trzeciej Rzeszy.

Śledząc rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy zapominamy często, że w wielu dziedzinach jej korzenie tkwią właśnie w okopach wielkich wojen XX wieku.

W Bibliotece Wojewódzkiej Octavian Goga w Klużu Napoce (Calea Dorobanților 104) można ją oglądać w dniach 13-31 lipca 2020r. w godzinach pracy biblioteki z zachowaniem zasad obowiązujących w Rumunii w czasie pandemii COVID-19.

Przeczytaj artykuł o „Enigmie” w miesięczniku „Historia” (tekst w języku rumuńskim): https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/polonezii-primii-invingatorii-ai-enigmei

from to
Scheduled Historia

„Architektura niepodległości w Europie środkowej” na festiwalu

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Centrum Kultury Siret w okresie 20 września - 4 października 2023.
20 09.2023 04 10.2023 Historia

„Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” na Dniach

Dni Polskie to od 23 lat przedsięwzięcie łączące sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków oraz imprezy kulturalne. Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także sąsiedzi Rumuni i inne narodowości. Tegoroczne 24. Dni Polskie, odbędą się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Gura Humorului, Moarze i Nowym Sołońcu.
24 08.2023 Historia

Historia Polski w Rasznowie 🗓

„Orlęta. Grodno '39”, pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku, będzie można zobaczyć w Braszowie i Rasznowie w ramach Festiwalu Filmu i Historii, który odbędzie się w dniach 13-27 sierpnia.
15 08.2023 24 08.2023 Historia, Kino, Wydarzenia