Warsztaty z projektowania szyldów w ramach Romanian Design Week 2020
Warsztaty z projektowania szyldów skierowane są do studentów grafiki i będą podzielone na dwie części: dwugodzinny wykład, zakończony zadaniem do wykonania, oraz godzinne zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przedyskutować swoje prace z prowadzącymi. Warsztaty mają na celu przedstawienie uczestnikom zasad projektowania szyldów, w tym znaczenie czynników architektonicznych i kulturowych dla projektu.
Prowadząca, Eugenia Tynna, graficzka specjalizująca sie w projektowaniu szyldów, omówi najważniejsze aspekty swojej pracy, a także sposoby projektowania szyldów ulicznych i identyfikacji zewnętrznej. Ponadto, Eugenia podzieli się swoją wiedzą na temat technik i materiałów, liternictwa i zasad umieszczania szyldów na fasadach budynków. Pierwszego dnia warsztatów, uczestnicy zaprojektują własny szyld dla lokalnego przedsiębiorcy, a drugiego dnia prace studentów zostaną omówione, a a zdobyte informacje podsumowane i utwalone.
Warsztaty odbędą się online, w języku angielskim.
Program warsztatów:
12.09. 11-13h,
13.09. 16-17h
Wydarzenie skierowane jest do studentów uczelni artystycznych, konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: anna.nicolau@instytutpolski.org
Tak o projekcie opowiada Natalia Wielebska, członkini zarządu stowarzyszenia Traffic Design:
„Projektowaniem szyldów dla rzemieślników i przedsiębiorców zajmujemy się w ramach cyklicznie organizowanego wydarzenia „re:design”, które realizowaliśmy w kilku polskich miastach: https://trafficdesign.pl/projekty/redesign
Łącznie stworzyliśmy i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów zmian zewnętrznej identyfikacji wizualnej współpracując nie tylko z indywidualnymi zleceniodawcami, ale także z przedstawicielami urzędów miast czy działów CSR. Od lat obserwujemy, że akcje „re:designu” wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd ulic, ale również na powodzenie biznesu,
Celem naszego działania jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Zależy nam na tym, żeby promować dobre projekty, współgrające z kontekstem miasta, architekturą i pasujące do rodzaju prowadzonej działalności. Często czerpiemy z technik tradycyjnych: liter malowanych ręcznie czy neonów.
Jesteśmy również autorami „Poradnika dobrych praktyk szyldowych” wydanego na zlecenie i we współpracy z miastem Gdynia, z którego pochodzi stowarzyszenie, prowadzimy warsztaty szyldowe dla projektantów i przedsiębiorców, a także szkolenia dla urzędników i osób odpowiedzialnych za wygląd miasta. Kontekst Bukaresztu znamy z wizyt w mieście. Mieliśmy okazję odwiedzić między innymi RDW w 2016 roku.
Bukareszt jest pięknym i niesamowitym miastem, którego blask, tak jak ma to miejsce także w przypadku polskich miast, nie może wybrzmieć w pełni przez wielkoformatową reklamę i przesyt informacji wizualnej . Natomiast również warto zauważyć i pielęgnować bardzo ciekawe przykłady oryginalnych szyldów i liternictwa na ulicach Bukaresztu.
Cieszymy się, że będziemy mogli poprowadzić warsztaty dla studentów, podzielić się naszym doświadczeniem i wraz z nimi zgłębić ten temat z perspektywy Rumunii.”
Stowarzyszenie Traffic Design powstało w 2011 r. z miłości do wszystkiego co związane z miastem i z potrzeby zwiększenia ilości sztuki w przestrzeni publicznej. Realizujemy projekty poświęcone estetyce, sztuce, edukacji, zmianom społecznym i odpowiedzialności kulturowej biznesu. Jesteśmy grupą artystów, grafików, animatorów kultury, socjologów i specjalistów od marketingu. Współpracujemy z miastami, markami, instytucjami i osobami, które chcą aby przstrzeń była bardziej ludzka i artystyczna. Można nas znaleźć w Gdyni (gdzie pracujemy nad naszym biennale sztuki ), a także w innych miastach w Polsce i za granicą.
https://www.instagram.com/traffic_design/