12.09.2020 - 13.09.2020 Sztuki wizualne

Warsztaty z projektowania szyldów w ramach Romanian Design Week 2020

Zgodnie z tematem tegorocznej edycji: CHANGE, zaprosiliśmy na RDW stowarzyszenie znane ze swoich projektów w przestrzeni publicznej, które od lat zmieniają oblicza polskich miast. Podczas warsztatów online podzielą się oni swoimi doświadczeniami zdobytymi w ramach projektu „re:design”, polegającego na zmianie zewnętrznej identyfikacji wizualnej małych zakładów rzemieślniczych.

Warsztaty z projektowania szyldów skierowane są do studentów grafiki i będą podzielone na dwie części: dwugodzinny wykład, zakończony zadaniem do wykonania, oraz godzinne zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przedyskutować swoje prace z prowadzącymi.  Warsztaty mają na celu przedstawienie uczestnikom zasad projektowania szyldów, w tym znaczenie czynników architektonicznych i  kulturowych dla projektu.

Prowadząca, Eugenia Tynna, graficzka specjalizująca sie w projektowaniu szyldów, omówi najważniejsze aspekty swojej pracy, a także sposoby projektowania szyldów ulicznych i identyfikacji zewnętrznej. Ponadto, Eugenia podzieli się swoją wiedzą na temat technik i materiałów, liternictwa i zasad umieszczania szyldów na fasadach budynków. Pierwszego dnia warsztatów, uczestnicy zaprojektują własny szyld dla lokalnego przedsiębiorcy, a drugiego dnia prace studentów zostaną omówione, a a zdobyte informacje podsumowane i utwalone.

Warsztaty odbędą się online, w języku angielskim.

Program warsztatów:

12.09. 11-13h,

13.09. 16-17h

Wydarzenie skierowane jest do studentów uczelni artystycznych, konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: anna.nicolau@instytutpolski.org

Tak o projekcie opowiada Natalia Wielebska, członkini zarządu stowarzyszenia Traffic Design:

„Projektowaniem szyldów dla rzemieślników i przedsiębiorców zajmujemy się w ramach cyklicznie organizowanego wydarzenia „re:design”, które realizowaliśmy w kilku polskich miastach: https://trafficdesign.pl/projekty/redesign

Łącznie stworzyliśmy i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów zmian zewnętrznej identyfikacji wizualnej współpracując nie tylko z indywidualnymi zleceniodawcami, ale także z przedstawicielami urzędów miast czy działów CSR. Od lat obserwujemy, że akcje „re:designu” wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd ulic, ale również na powodzenie biznesu,

Celem naszego działania jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Zależy nam na tym, żeby promować dobre projekty, współgrające z kontekstem miasta, architekturą i pasujące do rodzaju prowadzonej działalności. Często czerpiemy z technik tradycyjnych: liter malowanych ręcznie czy neonów. 

Jesteśmy również autorami „Poradnika dobrych praktyk szyldowych” wydanego na zlecenie i we współpracy z miastem Gdynia, z którego pochodzi stowarzyszenie, prowadzimy warsztaty szyldowe dla projektantów i przedsiębiorców, a także szkolenia dla urzędników i osób odpowiedzialnych za wygląd miasta. Kontekst Bukaresztu znamy z wizyt w mieście. Mieliśmy okazję odwiedzić między innymi RDW w 2016 roku. 

Bukareszt jest pięknym i niesamowitym miastem, którego blask, tak jak ma to miejsce także w przypadku polskich miast, nie może wybrzmieć w pełni przez wielkoformatową reklamę i przesyt informacji wizualnej . Natomiast również warto zauważyć i pielęgnować bardzo ciekawe przykłady oryginalnych szyldów i liternictwa na ulicach Bukaresztu. 

 Cieszymy się, że będziemy mogli poprowadzić warsztaty dla studentów, podzielić się naszym doświadczeniem i wraz z nimi zgłębić ten temat z perspektywy Rumunii.”

Stowarzyszenie Traffic Design powstało w 2011 r.  z miłości do wszystkiego co związane z miastem i z potrzeby zwiększenia ilości sztuki w przestrzeni publicznej. Realizujemy projekty poświęcone estetyce, sztuce, edukacji, zmianom społecznym i odpowiedzialności kulturowej biznesu. Jesteśmy grupą artystów, grafików, animatorów kultury, socjologów i specjalistów od marketingu. Współpracujemy z miastami, markami, instytucjami i osobami, które chcą aby przstrzeń była bardziej ludzka i artystyczna. Można nas znaleźć w Gdyni (gdzie pracujemy nad naszym biennale sztuki ), a także w innych miastach w Polsce i za granicą.

trafficdesign.pl

fb.com/trafficdesign

https://www.instagram.com/traffic_design/

from to
Scheduled Sztuki wizualne

O Polkach i Rumunkach w Râmnicu Vâlcea

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można poznawać już od 18 września na esplanadzie Biblioteki Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” w Ramnicu Valcea. Wernisaż odbędzie się o godzinie 12.00.
18 09.2020 29 10.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.
09 09.2020 17 09.2020 Historia, Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką drugiego odcinka jest Elisabeta Rizea (1912-2003) – dzielna Rumunka, która stała się symbolem antykomunistycznego ruchu oporu.
21 08.2020 31 08.2020 Historia, Sztuki wizualne