18.09.2020 - 29.10.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

O Polkach i Rumunkach w Râmnicu Vâlcea

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można poznawać już od 18 września na esplanadzie Biblioteki Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” w Ramnicu Valcea. Wernisaż odbędzie się o godzinie 12.00.

Bohaterkami autorskiej wystawy Instytutu Polskiego w Bukareszcie pod tytułem „Polski i Rumunki, które zmieniły świat” się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 września o godz. 12:00.

17 Polek i 17 Rumunek, których historie opowiada wystawa, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, uznawanych w obu krajach za bezsprzeczne symbole sukcesu.

Wśród prezentowanych kobiet znalazły się również takie, które swoje życie poświęciły walce z komunizmem i były represjonowane przez reżim. 

Jedną z takich postaci jest m.in. Rumunka Elisabeta Rizea, która przez lata walczyła z reżimem jako członkini podziemia antykomunistycznego w Górach Fogaraskich. Dzielna chłopka pozbawiona gospodarstwa rolnego i wtrącona do więzienia, mimo tortur pozostała wierna swoim przekonaniom. Wśród polskich bohaterek wystawy przeciwniczką reżimu komunistycznego była m.in. Elżbieta Zawacka, wspaniała żołnierka wykonująca misje specjalne w czasie II wojny światowej, skazana później przez komunistów na wieloletnie więzienie, a po 1989 roku jedna z dwóch pierwszych kobiet, którym w Wojsku Polskim nadany został stopnień generała.

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowały Katarzyna Zalaszewska i Agnieszka Skieterska z Instytutu Polskiego w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Koncepcję graficzną ekspozycji stworzył kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

Wystawę można oglądać w dniach 18 września-29 października na esplanadzie Biblioteki Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” w Ramnicu Valcea, ul. Carol I nr 26. 

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

from to
Scheduled ical Google outlook Sztuki wizualne Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką czwartego odcinka jest Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – wybitna rumuńska malarka i pierwsza kobieta w Europie, która została profesorką państwowej akademii sztuki.
09 09.2020 17 09.2020 Historia, Sztuki wizualne

Warsztaty z projektowania szyldów w ramach Romanian

Zgodnie z tematem tegorocznej edycji: CHANGE, zaprosiliśmy na RDW stowarzyszenie znane ze swoich projektów w przestrzeni publicznej, które od lat zmieniają oblicza polskich miast. Podczas warsztatów online podzielą się oni swoimi doświadczeniami zdobytymi w ramach projektu „re:design”, polegającego na zmianie zewnętrznej identyfikacji wizualnej małych zakładów rzemieślniczych.
12 09.2020 13 09.2020 Sztuki wizualne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką drugiego odcinka jest Elisabeta Rizea (1912-2003) – dzielna Rumunka, która stała się symbolem antykomunistycznego ruchu oporu.
21 08.2020 31 08.2020 Historia, Sztuki wizualne