7.11.2020 - 21.11.2020 Historia, Inne

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” – Maria Skłodowska-Curie

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką dziewiątego odcinka jest Maria Skłodowska-Curie (1867 - 1934) – genialna polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911) i pierwsza kobieta, która ją otrzymała.

Uwielbiała jazdę na rowerze, wspinaczki górskie i jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła prawo jazdy. Było jej ono potrzebne, by w czasie I wojny światowej prowadzić samochód przewożący aparat rentgenowski i kontynuować swoje badania naukowe nad promieniotwórczością robiąc prześwietlenia rannym żołnierzom. W tym celu Maria, która pracowała wówczas wspólnie z córką Irène, ogołociła paryskie pracownie z aparatów RTG i zainstalowała je w furgonetkach nazywanych „małymi Curie”.

Poznaj historię Marii Skłodowskiej-Curie – genialnej polskiej naukowczyni, przyjaciółki Alberta Einsteina, niepokornej kobiety.

Zobacz także odcinek serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” poświęcony Viorice Agarici – Rumunce, która w czasie II wojny światowej wykazała się wielką odwagą pomagając Żydom.

Wszystkie filmy z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Każda z 10 animacji prezentuje historię jednej kobiety, która zapisała się w historii Polski lub Rumunii.

Gdzie oglądać?

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

Animacje, zrealizowane przez polskie studio ilustratorsko-projektowe Dinksy z Cieszyna, są kontynuacją wystawy pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku. Opowiada ona o 34 wybitnych kobietach z obu krajów.

Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Roku Praw Kobiet oraz Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Do tej pory w Rumunii była prezentowana m.in.: w Bukareszcie, Klużu, Sybinie, Râmnicu Vâlcea, Jassach, Suczawie, Krajowej, Alba Iulii, Hosmanie oraz w stolicy Republiki Mołdawii – Kiszyniowie.

=============

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Historia Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat w

Do końca czerwca mieszkańcy Pitești mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumuek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wystawa plenerowa zostanie otwarta 22 kwietnia 2021 r. w dawnym Więzieniu (a teraz Miejscu Pamięci) Pitești, które w czasach komunizmu służyło jako więzienie polityczne, w którym lata spędziło wiele odważnych kobiet walczących z systemem. Wśród nich była także zaproszona na otwarcie wystawy Galina Răduleanu, autorka książki-wspomnień pt. “Repetiție la moarte”.
22 04.2021 30 06.2021 Historia

“Skarby Krakowa” w Muzeum Bukowiny 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną przez cały kwiecień w Muzeum Bukowiny w Suczawie.
01 04.2021 30 04.2021 Historia

O historii “Solidarności” w Klużu Napoce 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do końca marca w Bibliotece Okręgowej "Octavian Goga" w Klużu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
15 03.2021 31 03.2021 Historia