27.04.2021 - 31.05.2021 Historia

100 lat polsko-rumuńskiego przymierza wojskowego w Kiszyniowie

W tym roku obchodzimy rocznicę stulecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, która dotarła także do Kiszyniowa.

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).

O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.

Wystawę “Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym” można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (Strada 31 August 1989 121 A), w dniach 27 kwietnia do 31 maja 2021.

from to
Scheduled ical Google outlook Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w kiszyniowskim Muzeum

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 - 28 maja 2021 roku wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie, zapraszamy do Muzeum Wojskowego, gdzie można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
14 05.2021 28 05.2021 Historia

Polki i Rumunki, które zmieniły świat w

Do końca czerwca mieszkańcy Pitești mogą poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę i świat. Wystawa plenerowa zostanie otwarta 22 kwietnia 2021 r. w dawnym Więzieniu (a teraz Miejscu Pamięci) Pitești, które w czasach komunizmu służyło jako więzienie polityczne, w którym lata spędziło wiele odważnych kobiet walczących z systemem. Wśród nich była także zaproszona na otwarcie wystawy Galina Răduleanu, autorka książki-wspomnień pt. “Repetiție la moarte”.
22 04.2021 30 06.2021 Historia

“Skarby Krakowa” w Muzeum Bukowiny 🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną przez cały kwiecień w Muzeum Bukowiny w Suczawie.
01 04.2021 10 05.2021 Historia