28.05.2021 - 30.06.2021 Historia

Opowieść o Janie Pawle II w Suczawie

O papieżu Janie Pawle II w stulecie urodzin ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Polski z Bukaresztu zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bukowiny do 30 czerwca.

Suczawa to bardzo różnorodne etnicznie i kulturowo miasto na rumuńskiej Bukowinie, w którym mieszkają także Polacy. Początki mniejszości polskiej na Bukowinie sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled ical Google outlook Historia

Wystawa “Kolory prawosławia. Polska” w Bacău 🗓

Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą do 9 lipca 2021 roku, można oglądać w Kompleksie Muzealnym "Iulian Antonescu" w Bacău.
07 06.2021 09 07.2021 Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w kiszyniowskim Muzeum

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 - 28 maja 2021 roku wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie, zapraszamy do Muzeum Wojskowego, gdzie można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
14 05.2021 28 05.2021 Historia

100 lat polsko-rumuńskiego przymierza wojskowego w Kiszyniowie

W tym roku obchodzimy rocznicę stulecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, która dotarła także do Kiszyniowa.
27 04.2021 31 05.2021 Historia