28.05.2021 - 30.06.2021 Historia

Opowieść o Janie Pawle II w Suczawie

O papieżu Janie Pawle II w stulecie urodzin ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Polski z Bukaresztu zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bukowiny do 30 czerwca.

Suczawa to bardzo różnorodne etnicznie i kulturowo miasto na rumuńskiej Bukowinie, w którym mieszkają także Polacy. Początki mniejszości polskiej na Bukowinie sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled Historia

„Architektura niepodległości w Europie środkowej” na festiwalu

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Centrum Kultury Siret w okresie 20 września - 4 października 2023.
20 09.2023 04 10.2023 Historia

„Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” na Dniach

Dni Polskie to od 23 lat przedsięwzięcie łączące sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków oraz imprezy kulturalne. Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także sąsiedzi Rumuni i inne narodowości. Tegoroczne 24. Dni Polskie, odbędą się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Gura Humorului, Moarze i Nowym Sołońcu.
24 08.2023 Historia

Historia Polski w Rasznowie 🗓

„Orlęta. Grodno '39”, pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku, będzie można zobaczyć w Braszowie i Rasznowie w ramach Festiwalu Filmu i Historii, który odbędzie się w dniach 13-27 sierpnia.
15 08.2023 24 08.2023 Historia, Kino, Wydarzenia