28.05.2021 - 30.06.2021 Historia

Opowieść o Janie Pawle II w Suczawie

O papieżu Janie Pawle II w stulecie urodzin ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Polski z Bukaresztu zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bukowiny do 30 czerwca.

Suczawa to bardzo różnorodne etnicznie i kulturowo miasto na rumuńskiej Bukowinie, w którym mieszkają także Polacy. Początki mniejszości polskiej na Bukowinie sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled Historia

Dyskusje o latach 80′ w Rumunii i

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na premierę tomu „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 30 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 30 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 30.04.2024.
13 03.2024 30 04.2024 Historia