28.05.2021 - 30.06.2021 Historia

Opowieść o Janie Pawle II w Suczawie

O papieżu Janie Pawle II w stulecie urodzin ludziom w wielu krajach świata niósł nadzieję i wiarę, a Polaków zachęcał do walki o wolność, kochał góry, kajakarstwo, odwiedził wszystkie kontynenty – Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Polski z Bukaresztu zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Bukowiny do 30 czerwca.

Suczawa to bardzo różnorodne etnicznie i kulturowo miasto na rumuńskiej Bukowinie, w którym mieszkają także Polacy. Początki mniejszości polskiej na Bukowinie sięgają końca XVII wieku, a rozwój nastąpił wraz z otwarciem kopalni soli kamiennej przy której władze Monarchii Habsburskiej zatrudniły górników z różnych krajów, w tym Polaków. W okolicy zaczęły powstawać osady polskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, ruskie oraz przede wszystkim mieszane.  

Wystawa to podróż po przełomowych momentach życia papieża Polaka – od  narodzin małego Lolka, jak go nazywała rodzina, przez II wojnę światową, czasy, gdy jest biskupem Krakowa, moment, gdy zostaje głową Kościoła Katolickiego i staje  na balkonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Kolejne części ekspozycji pokazują też czasy pontyfikatu, choroby  i ostatnie chwile życia papieża.

Twórcy wystawy przypominają  postać, która wpłynęła na bieg historii kościoła, Polski i świata, korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia.

from to
Scheduled Historia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Świętujemy Cud nad Wisłą w Buzău 🗓

W Święto Wojska Polskiego obchodzone w dniu, w którym w 1920 roku u bram Warszawy Wojsko Polskie zatrzymało Armię Czerwoną, Instytut Polski w Bukareszcie i Muzeum Rejonowe w Buzau zapraszają na wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy ”. Wystawę o tym słynnym dowódcy i polityku, bez którego Polska nie powróciłaby na mapę Europy, można oglądać od 12 sierpnia do 21 września 2022 r. na ogrodzeniu Muzeum.
12 08.2022 21 09.2022 Historia

Kolory Prawosławia. Polska w ramach festiwalu Folkever

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę Barwy prawosławia. Polska. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje właśnie nasza wystawa, którą można zwiedzać w Centrum Kultury Siret od 5 sierpnia do 15 września 2022 roku.
05 08.2022 15 09.2022 Historia, Inne