23.07.2021 - 1.08.2021 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF

Filmy reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć na dużym ekranie podczas jubileuszowej 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania w Klużu-Napoce. Ponadto dwa polskie filmy zostaną pokazane w części konkursowej festiwalu.

Sekcja: 3×3 – Retrospektywa Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska ma na swoim koncie imponującą liczbę trofeów i wyróżnień na najważniejszych festiwalach. Filmy, które tworzy i reżyseruje, zdobywają popularność wśród publiczności intymnym i osobistym podejściem do tematów i postaci, które rzadko trafiają na ekrany. Na TIFF 2021 widzowie obejrzą „Body/Ciało”, zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (2015), „Twarz”, nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem w 2018 roku oraz „Nigdy więcej nie będzie śniegu”, jej najnowszy film, nagrodzony w 2020 roku specjalnym wyróżnieniem w Wenecji.

ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE

Polska, 2020, 113 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska

Obsada aktorska: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się on – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

23 lipca, godz. 20.45 – Koło Wojskowe, Piața Avram Iancu nr 1-3

1 sierpnia, godz. 14.00 – Dom Kultury Studentów, Piața Lucian Blaga nr 1-3

CIAŁO

Polska, 2015, 90 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska

Obsada aktorska: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

23 lipca, godz. 21.00 – Dom Kultury Studentów, Piața Lucian Blaga nr 1-3

28 lipca, godz. 10.00 – Kino Victoria, bd. Eroilor nr 51

TWARZ

Polska, 2018, 91 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska

Obsada aktorska: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Malgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Dariusz Chojnacki, Robert Talarczyk

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji otrzymuje nową i wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

24 lipca, godz. 18.00 – Kino Dacia, Mănăștur, str. Bucegi nr 11

25 lipca, godz. 10.00 – Kino Victoria, bd. Eroilor nr 51

Sekcja: Konkurs

MARYJKI

Polska, 2020, 80 min.

Reżyseria: Daria Woszek

Obsada aktorska: Grażyna Misiorowska, Helena Sujecka, Janusz Chabior, Sylwester Piechura, Barbara Kurza

Bohaterka filmu to 50-letnia Maria, która spędza czas głównie w swoim mieszkaniu, pełnym podniszczonych figur Maryjek, paląc papierosy, popijając martini, czytając harlequiny i biorąc długie kąpiele przy świecach. Pozostałą część każdego dnia kobieta spędza w osiedlowym supermarkecie, gdzie pracuje. Rutynę dnia przerywają od czasu do czasu niezapowiedziane odwiedziny jej siostrzenicy, Heleny, która wpada do Marii, kiedy świat ją zmęczy i porani. Tak razem chowają się przed światem z Maryjkami.

25 lipca, godz. 15.30 – Kino Florin Piersic, Piața Mihai Viteazul nr 11

29 lipca, godz. 20.30 – Kino Florin Piersic

WIELORYBNIK

Rosja, Polska, Belgia, 2020, 94 min.

Reżyseria: Philipp Yuryev

Obsada aktorska: Vladimir Onokhov, Kristina Asmus, Vladimir Lyubimtsev, Nikolay Tatato, Arieh Worthalter, Maria Chuprinskaya

Fatalne zauroczenie, american dream i seks-czat na rosyjskich rubieżach. Nastoletni wielorybnik z Czukotki traci po raz pierwszy głowę dla dziewczyny. Pech chciał, że wybranka nieśmiałego Leszki nazywa się HollySweet999 i jest striptizerką z Detroit występującą na jednej z wielu stron erotycznych. Chłopak w każdej wolnej chwili wpatruje się w cyfrowy wizerunek, powtarza angielskie słówka z książki dla dzieci i słucha historii o tych, którzy zaryzykowali – pokonali Cieśninę Beringa, jedynie stukilometrowy odcinek oddzielający Rosję od Ameryki, szarą codzienność od fantazji o lepszym jutrze.

25 lipca, godz. 13.00 – Kino Florin Piersic

29 lipca, godz. 18.15 – Kino Florin Piersic

Cały program festiwalu

 

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia