„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” to ostatnia część „Tryptyku o przemocy” Jakuba Skrzywanka, zapoczątkowanego szeroko dyskutowanym również na arenie międzynarodowej spektaklem „Mein Kampf”.
Bohaterem przedstawienia jest postać Karola Koperfyngela (głównej postaci powieści „Palacz zwłok” czeskiego pisarza Ladislava Fuksa”), który opowiada o historii Holokaustu w Rumunii ze swojej perspektywy. Również ten temat jest osią powojennego dialogu pomiędzy Mihailem Sebastianem i Mirceą Eliade podczas spotkania, które nigdy nie miało miejsca.
Premiera spektaklu Jakuba Skrzywanka przygotowanego w z ekipą Teatru Młodych w Piatra Neamț była planowana na 2020 r., ale ze względu na pandemię została przełożona.
„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” zostanie zaprezentowany w niedzielę, 5 września o godz. 17.00 w Teatrze Młodych w Piatra Neamț.
Jakub Skrzywanek jest uznanym przedstawicielem młodego pokolenia polskich reżyserów, twórcą instalacji performatywnych oraz kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie . W 2019 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentował pierwszą część „Tryptyku o przemocy” – adaptację „Mein Kampf”, która gości na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Drugą część tryptyku stanowi spektakl „Kaspar Hauser”, przygotowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
Również w niedzielę, 5 września o godz. 15.00, w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț odbędzie się dyskusja poświęcona polskiemu teatrowi współczesnemu, któremu została poświęcona sekcja 52. Numeru czasopisma teatralnego Scena.ro. W spotkaniu wezmą udział redaktorka sekcji, krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu i przedstawiciel Instytutu Polskiego w Bukareszcie Paweł Rutkowski.
Szczegóły: