5.09.2021 Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” to ostatnia część „Tryptyku o przemocy” Jakuba Skrzywanka, zapoczątkowanego szeroko dyskutowanym również na arenie międzynarodowej spektaklem „Mein Kampf”.

Bohaterem przedstawienia jest postać Karola Koperfyngela (głównej postaci powieści „Palacz zwłok” czeskiego pisarza Ladislava Fuksa”), który opowiada o historii Holokaustu w Rumunii ze swojej perspektywy. Również ten temat jest osią powojennego dialogu pomiędzy Mihailem Sebastianem i Mirceą Eliade podczas spotkania, które nigdy nie miało miejsca.

Premiera spektaklu Jakuba Skrzywanka przygotowanego w z ekipą Teatru Młodych w Piatra Neamț była planowana na 2020 r., ale ze względu na pandemię została przełożona.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” zostanie zaprezentowany w niedzielę, 5 września o godz. 17.00 w Teatrze Młodych w Piatra Neamț.

Jakub Skrzywanek jest uznanym przedstawicielem młodego pokolenia polskich reżyserów, twórcą instalacji performatywnych oraz kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie . W 2019 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentował pierwszą część „Tryptyku o przemocy” – adaptację „Mein Kampf”, która gości na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Drugą część tryptyku stanowi spektakl „Kaspar Hauser”, przygotowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.   

Również w niedzielę, 5 września o godz. 15.00, w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț odbędzie się dyskusja poświęcona polskiemu teatrowi współczesnemu, któremu została poświęcona sekcja 52. Numeru czasopisma teatralnego Scena.ro. W spotkaniu wezmą udział redaktorka sekcji, krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu i przedstawiciel Instytutu Polskiego w Bukareszcie Paweł Rutkowski.

Szczegóły:

👉 https://www.facebook.com/events/954184088648158
 
👉 https://www.facebook.com/events/892821838303583
 
👉 https://www.facebook.com/events/510852503349561
 
Bilety:
 
👉 www.bilete.ro/categorii/teatru/teatrul-tineretului-piatra-neamt
Scheduled Teatr

Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

„Miejsce Spotkania” – fenomen polskiego plenerowego teatru

Stowarzyszenie Teatralne Shoshin, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Wydziałem Teatru i Filmu Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce oraz innymi partnerami związanymi z teatrem niezależnym, zainicjowało projekt, którego celem jest wyeksponowanie metod „teatru plenerowego” i teatru społeczno-wspólnotowego w Polsce, w celu aktywizacji środowisk kulturalnych i przyczynienia się do zbliżenia przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Projekt zatytułowany „Pole Spotkań” ma na celu przybliżenie rumuńskiej publiczności: zarówno laikom, jak i profesjonalistom zajmującym się kulturą, polskiej szkoły teatru społecznego, ukazując jej wielowymiarowość, zarówno w perspektywie teoretycznej i historycznej, jak i współczesnej – praktycznej.
04 08.2021 31 10.2021 Teatr

Polski Teatr Współczesny w czasopiśmie Scena.ro

W najnowszym, 52. numerze najpopularniejszego rumuńskiego czasopisma teatralnego Scena.ro znajduje się sekcja tematyczna poświęcona w całości najnowszym zjawiskom w polskim teatrze.
16 06.2021 Teatr