5.09.2021 Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” to ostatnia część „Tryptyku o przemocy” Jakuba Skrzywanka, zapoczątkowanego szeroko dyskutowanym również na arenie międzynarodowej spektaklem „Mein Kampf”.

Bohaterem przedstawienia jest postać Karola Koperfyngela (głównej postaci powieści „Palacz zwłok” czeskiego pisarza Ladislava Fuksa”), który opowiada o historii Holokaustu w Rumunii ze swojej perspektywy. Również ten temat jest osią powojennego dialogu pomiędzy Mihailem Sebastianem i Mirceą Eliade podczas spotkania, które nigdy nie miało miejsca.

Premiera spektaklu Jakuba Skrzywanka przygotowanego w z ekipą Teatru Młodych w Piatra Neamț była planowana na 2020 r., ale ze względu na pandemię została przełożona.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” zostanie zaprezentowany w niedzielę, 5 września o godz. 17.00 w Teatrze Młodych w Piatra Neamț.

Jakub Skrzywanek jest uznanym przedstawicielem młodego pokolenia polskich reżyserów, twórcą instalacji performatywnych oraz kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie . W 2019 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentował pierwszą część „Tryptyku o przemocy” – adaptację „Mein Kampf”, która gości na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Drugą część tryptyku stanowi spektakl „Kaspar Hauser”, przygotowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.   

Również w niedzielę, 5 września o godz. 15.00, w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț odbędzie się dyskusja poświęcona polskiemu teatrowi współczesnemu, któremu została poświęcona sekcja 52. Numeru czasopisma teatralnego Scena.ro. W spotkaniu wezmą udział redaktorka sekcji, krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu i przedstawiciel Instytutu Polskiego w Bukareszcie Paweł Rutkowski.

Szczegóły:

👉 https://www.facebook.com/events/954184088648158
 
👉 https://www.facebook.com/events/892821838303583
 
👉 https://www.facebook.com/events/510852503349561
 
Bilety:
 
👉 www.bilete.ro/categorii/teatru/teatrul-tineretului-piatra-neamt
Scheduled Teatr

Polski teatr na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w

Premiera książki, spektakl w reżyserii Luka Percevala, dwa spektakle plenerowe, koncert, dyskusja ze scenografką Małgorzatą Szczęśniak oraz wręczenie nagrody Krzysztofowi Warlikowskiemu to polskie wydarzenia w ramach 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie – FITS, która odbędzie się między 24 czerwca a 3 lipca 2022 r.
24 06.2022 03 07.2022 Teatr, Wydarzenia

Teatrul Postnațional Interfonic przedstawia „Na zaliczenie” 🗓

„Na zaliczenie” to zbiór krótkich scen o przemocy, mobbingu i wykorzystywaniu seksualnym na uniwersyteckich studiach doktoranckich. To krytyka, za pomocą środków artystycznych, systemu akademickiego, który opiera się na zasadach patriarchatu, hierarchii, konkurencyjności i braku stabilności finansowej.
12 06.2022 13 06.2022 Teatr

Teatrul Postnațional Interfonic przedstawia „Aktorki. Przepraszam, że

„Aktorki. Przepraszam, że dotykam”, w reżyserii Mihaia Păcurara, jest najnowszą produkcją kompanii Teatrul Postnațional Interfonic i wpisuje się w działania organizacji polegające na zwalczaniu, za pomocą środków właściwych dla sztuk scenicznych, przemocy fizycznej i emocjonalnej obecnej w instytucjach oraz kolektywach artystycznych. Spektakl opowiada o systemie hierarchicznym istniejącym w środowisku teatralnym, w który zaangażowani decydenci, egzekwujący swoją władzę hierarchicznie, akceptują, milcząco lub wprost, nadużycia w procesach tworzenia.
10 06.2022 11 06.2022 Teatr