5.09.2021 Teatr

Polski teatr w Piatra Neamț

Niezwykle utalentowany reżyser młodego pokolenia Jakub Skrzywanek weźmie udział w tegorocznej 32. edycji Festiwalu Teatralnego w Piatra Neamț, który odbędzie się w dniach 3-12 września.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” to ostatnia część „Tryptyku o przemocy” Jakuba Skrzywanka, zapoczątkowanego szeroko dyskutowanym również na arenie międzynarodowej spektaklem „Mein Kampf”.

Bohaterem przedstawienia jest postać Karola Koperfyngela (głównej postaci powieści „Palacz zwłok” czeskiego pisarza Ladislava Fuksa”), który opowiada o historii Holokaustu w Rumunii ze swojej perspektywy. Również ten temat jest osią powojennego dialogu pomiędzy Mihailem Sebastianem i Mirceą Eliade podczas spotkania, które nigdy nie miało miejsca.

Premiera spektaklu Jakuba Skrzywanka przygotowanego w z ekipą Teatru Młodych w Piatra Neamț była planowana na 2020 r., ale ze względu na pandemię została przełożona.

„Muzeum rumuńskiego Holokaustu. Opowieść, która lepiej niech zostanie niewypowiedziana” zostanie zaprezentowany w niedzielę, 5 września o godz. 17.00 w Teatrze Młodych w Piatra Neamț.

Jakub Skrzywanek jest uznanym przedstawicielem młodego pokolenia polskich reżyserów, twórcą instalacji performatywnych oraz kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie . W 2019 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentował pierwszą część „Tryptyku o przemocy” – adaptację „Mein Kampf”, która gości na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Drugą część tryptyku stanowi spektakl „Kaspar Hauser”, przygotowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.   

Również w niedzielę, 5 września o godz. 15.00, w Muzeum Sztuki w Piatra Neamț odbędzie się dyskusja poświęcona polskiemu teatrowi współczesnemu, któremu została poświęcona sekcja 52. Numeru czasopisma teatralnego Scena.ro. W spotkaniu wezmą udział redaktorka sekcji, krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu i przedstawiciel Instytutu Polskiego w Bukareszcie Paweł Rutkowski.

Szczegóły:

👉 https://www.facebook.com/events/954184088648158
 
👉 https://www.facebook.com/events/892821838303583
 
👉 https://www.facebook.com/events/510852503349561
 
Bilety:
 
👉 www.bilete.ro/categorii/teatru/teatrul-tineretului-piatra-neamt
Scheduled Teatr

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Stary Burek i wilk – premiera w

Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprasza w niedzielę 10 grudnia od godz. 9.00 na antenie Radia Romania Cultural na premierę słuchowiska Stary Burek i wilk - słowackiej baśni ludowej, scenariusz i reżyseria Gavriil Pinte.
10 12.2023 Teatr