4.11.2021 - 4.12.2021 Historia

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.

Stan wojenny w Polsce wprowadził 13 grudnia 1981 r. przywódca Polski Rzeczpospolitej Ludowej, Wojciech Jaruzelski, w celu zniszczenia związku zawodowego Solidarność, który przez swoją antykomunistyczną postawę został uznany za zagrożenie dla praworządności. W następstwie tego aktu prawnego „Solidarność” została zdelegalizowana, a wielu jej członków aresztowano. 22 lipca 1983 r. zniesiono stan wojenny i komunistyczny autorytaryzm zaczął powoli słabnąć.

Prowadzona pokojowymi metodami przez „Solidarności” rewolucja z 1980 roku, w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce w latem 1989 roku. Uruchomiła też lawinę, która wpłynęła na cały tzw. blok wschodni i zakończyła się upadkiem Muru Berlińskiego, a później końcem dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który po wielkiej fali strajków robotniczych formalnie został zarejestrowany 17 września 1980 roku, w szczytowym momencie skupiał 10 mln Polaków. Dał im nadzieję na godne, lepsze życie w wolności.

Wielki ruch społeczny „Solidarność”, na którego czele stał Lech Wałęsa, pomógł ludziom zorganizować się i wyrazić swoje pragnienia, a władze komunistyczne kraju zmusił do negocjacji i zawarcia porozumień ze związkowcami. Hasło „nie ma wolności bez solidarności” stało się przesłaniem pokojowej rewolucji i na lata pozostało w umysłach Polaków.

Dzięki determinacji tysięcy ludzi w 1989 roku Polska stała się pierwszym krajem tzw. bloku wschodniego, w którym w wyniku rozmów przy „Okrągłym Stole” doszło do porozumienia władz komunistycznych z jej przeciwnikami.  Doprowadziło do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku i upadku systemu komunistycznego.

W ślady Polski poszły kolejne państwa.

Wystawę można oglądać w dniach 4 listopada – 4 grudnia 2021 w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu.

from to
Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia