29.12.2021 - 28.02.2022 Inne, Literatura

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria podcastów o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.

Gospodarze podcastu, Simina Popa și Claudiu Sfirschi-Lăudat, rozmwiają ze swoimi gośćmi o polskich książkach, przetłumaczonych niedawno na język rumuński. Pierwszy odcinek jest poświęcony książkom Stanisława Lema, kolejny dotyczy książki „Pszczoły” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. W trzecim odcinku rozmowy kręcą się wokół książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Wszystkie odcinki są sukcesywnie publikowane na stronie Față/Verso ale także na innych platformach do słuchania podcastów: fata-verso.buzzsprout.com 

Simina Popa,  tłumaczka i organizatorka projektów kulturalnych. Język portugalski jest stałym partnerem w jej życiu zawodowym. Tłumaczy autorów z języka portugalskiego od 2007 r., próbując utrzymać standard pracy poprzednich pokoleń tłumaczy. Jest członkinią ARTLIT – Asociația Română a Traducătorilor Literari (Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich), gdzie organizuje dyskusje publiczne między tłumaczami. W projektach kulturalnych w których uczestniczy stara się zwiększyć liczbę użytecznych dyskusji między profesjonalistami z sektora kultury.

Claudiu Sfirschi-Lăudat,  absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Bukareszcie, a od 2009, dyrektor Fundacji Kultury Greckiej, promując grecką kulturę w Rumunii.  Równolegle prowadzi działalność jako tłumacz, publikując na przestrzeni lat interpretacje Seferisa, Vizyinosa, Eleni Ladia, Nicolae Mavrocordat i Emmanouil Roidis. Pisał kroniki teatralne i filmowe do Observator cultural, b-critic.ro, postmodern.ro i Cultura. Jest autorem trzech tekstów dramatycznych: Obsesii (ARCUB), Repetiția vieții mele (Teatrul Nottara), O istorie anonimă (Radio România, Teatrul Național Radiofonic), Scufița Verde (Teatrul Clasic „Ion Slavici” Arad).

from to
Scheduled Inne Literatura

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne

Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures 🗓

Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17 03.2025 27 04.2025 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia