29.12.2021 - 28.02.2022 Inne, Literatura

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria podcastów o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.

Gospodarze podcastu, Simina Popa și Claudiu Sfirschi-Lăudat, rozmwiają ze swoimi gośćmi o polskich książkach, przetłumaczonych niedawno na język rumuński. Pierwszy odcinek jest poświęcony książkom Stanisława Lema, kolejny dotyczy książki „Pszczoły” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. W trzecim odcinku rozmowy kręcą się wokół książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Wszystkie odcinki są sukcesywnie publikowane na stronie Față/Verso ale także na innych platformach do słuchania podcastów: fata-verso.buzzsprout.com 

Simina Popa,  tłumaczka i organizatorka projektów kulturalnych. Język portugalski jest stałym partnerem w jej życiu zawodowym. Tłumaczy autorów z języka portugalskiego od 2007 r., próbując utrzymać standard pracy poprzednich pokoleń tłumaczy. Jest członkinią ARTLIT – Asociația Română a Traducătorilor Literari (Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich), gdzie organizuje dyskusje publiczne między tłumaczami. W projektach kulturalnych w których uczestniczy stara się zwiększyć liczbę użytecznych dyskusji między profesjonalistami z sektora kultury.

Claudiu Sfirschi-Lăudat,  absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Bukareszcie, a od 2009, dyrektor Fundacji Kultury Greckiej, promując grecką kulturę w Rumunii.  Równolegle prowadzi działalność jako tłumacz, publikując na przestrzeni lat interpretacje Seferisa, Vizyinosa, Eleni Ladia, Nicolae Mavrocordat i Emmanouil Roidis. Pisał kroniki teatralne i filmowe do Observator cultural, b-critic.ro, postmodern.ro i Cultura. Jest autorem trzech tekstów dramatycznych: Obsesii (ARCUB), Repetiția vieții mele (Teatrul Nottara), O istorie anonimă (Radio România, Teatrul Național Radiofonic), Scufița Verde (Teatrul Clasic „Ion Slavici” Arad).

from to
Scheduled Inne >Literatura

Na Wielkanoc prezentujemy Kolory Prawosławia w Polsce

W kwietniu – miesiącu, w którym w tym roku Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni, przygotowaliśmy dla mieszkańców Râmnicu Vâlcea wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Valcea między 5 a 30 kwietnia 2023 roku.
05 04.2023 30 04.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.
28 03.2023 31 03.2023 Historia, Inne

Koncert w Ateneum Rumuńskim

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii „George Enescu” zapraszamy na wyjątkowy koncert wokalno-symfoniczny, który odbędzie się w Rumuńskim Ateneum, 16 i 17 marca, pod batutą dyrygenta Leo Hussaina.
14 03.2023 Inne, Muzyka