29.12.2021 - 28.02.2022 Inne, Literatura

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria podcastów o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.

Gospodarze podcastu, Simina Popa și Claudiu Sfirschi-Lăudat, rozmwiają ze swoimi gośćmi o polskich książkach, przetłumaczonych niedawno na język rumuński. Pierwszy odcinek jest poświęcony książkom Stanisława Lema, kolejny dotyczy książki „Pszczoły” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. W trzecim odcinku rozmowy kręcą się wokół książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Wszystkie odcinki są sukcesywnie publikowane na stronie Față/Verso ale także na innych platformach do słuchania podcastów: fata-verso.buzzsprout.com 

Simina Popa,  tłumaczka i organizatorka projektów kulturalnych. Język portugalski jest stałym partnerem w jej życiu zawodowym. Tłumaczy autorów z języka portugalskiego od 2007 r., próbując utrzymać standard pracy poprzednich pokoleń tłumaczy. Jest członkinią ARTLIT – Asociația Română a Traducătorilor Literari (Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich), gdzie organizuje dyskusje publiczne między tłumaczami. W projektach kulturalnych w których uczestniczy stara się zwiększyć liczbę użytecznych dyskusji między profesjonalistami z sektora kultury.

Claudiu Sfirschi-Lăudat,  absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Bukareszcie, a od 2009, dyrektor Fundacji Kultury Greckiej, promując grecką kulturę w Rumunii.  Równolegle prowadzi działalność jako tłumacz, publikując na przestrzeni lat interpretacje Seferisa, Vizyinosa, Eleni Ladia, Nicolae Mavrocordat i Emmanouil Roidis. Pisał kroniki teatralne i filmowe do Observator cultural, b-critic.ro, postmodern.ro i Cultura. Jest autorem trzech tekstów dramatycznych: Obsesii (ARCUB), Repetiția vieții mele (Teatrul Nottara), O istorie anonimă (Radio România, Teatrul Național Radiofonic), Scufița Verde (Teatrul Clasic „Ion Slavici” Arad).

from to
Scheduled Inne >Literatura

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej 🗓

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).
12 09.2023 24 09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

O Polszczyźnie w Kiszyniowie 🗓

W wielu krajach 26 września obchodzony jest dziś Europejski Dzień Języków – ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i świętowany od 2001 roku. Dzięki towarzyszącym mu wydarzeniom Europejczycy odkrywają różnorodne języki i kultury. Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 26 września - 26 października, na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.
26 09.2023 26 10.2023 Inne

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia