29.12.2021 - 28.02.2022 Inne, Literatura

Nowy odcinek na Polskiej półce – mini-seria podcastów o polskiej literaturze

Față/Verso - "podcast dla czytelników w dobrym humorze, o beletrystyce" przygotował mini-serię odcinków poświęconych literaturze polskiej przetłumaczonej na język rumuński.

Gospodarze podcastu, Simina Popa și Claudiu Sfirschi-Lăudat, rozmwiają ze swoimi gośćmi o polskich książkach, przetłumaczonych niedawno na język rumuński. Pierwszy odcinek jest poświęcony książkom Stanisława Lema, kolejny dotyczy książki „Pszczoły” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. W trzecim odcinku rozmowy kręcą się wokół książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Wszystkie odcinki są sukcesywnie publikowane na stronie Față/Verso ale także na innych platformach do słuchania podcastów: fata-verso.buzzsprout.com 

Simina Popa,  tłumaczka i organizatorka projektów kulturalnych. Język portugalski jest stałym partnerem w jej życiu zawodowym. Tłumaczy autorów z języka portugalskiego od 2007 r., próbując utrzymać standard pracy poprzednich pokoleń tłumaczy. Jest członkinią ARTLIT – Asociația Română a Traducătorilor Literari (Rumuńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich), gdzie organizuje dyskusje publiczne między tłumaczami. W projektach kulturalnych w których uczestniczy stara się zwiększyć liczbę użytecznych dyskusji między profesjonalistami z sektora kultury.

Claudiu Sfirschi-Lăudat,  absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Bukareszcie, a od 2009, dyrektor Fundacji Kultury Greckiej, promując grecką kulturę w Rumunii.  Równolegle prowadzi działalność jako tłumacz, publikując na przestrzeni lat interpretacje Seferisa, Vizyinosa, Eleni Ladia, Nicolae Mavrocordat i Emmanouil Roidis. Pisał kroniki teatralne i filmowe do Observator cultural, b-critic.ro, postmodern.ro i Cultura. Jest autorem trzech tekstów dramatycznych: Obsesii (ARCUB), Repetiția vieții mele (Teatrul Nottara), O istorie anonimă (Radio România, Teatrul Național Radiofonic), Scufița Verde (Teatrul Clasic „Ion Slavici” Arad).

from to
Scheduled Inne >Literatura

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
17 11.2022 Aktualności, Inne

Online workshop – Inspiring public policies for

Kulturoznawczyni, kuratorka sztuki współczesnej, facylitatorka, autorka tekstów i wydarzeń artystyczno-społecznych, członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu” Anna Czaban wygłosi wykład podczas warsztatów online – Inspiring public policies for a sustainable cultural sector. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godzinach 10:00-13:00 w języku angielskim bez tłumaczenia.
21 11.2022 Inne

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia