10.05.2021 - 16.05.2021 Historia, Inne

Warsztaty społeczeństwa obywatelskiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

We współpracy z Forum Apulum z miasta Alba Iulia i Związkiem Polaków w Rumunii zorganizowaliśmy w dniach 11-14.05.2021 r. warsztaty edukacji obywatelskiej na Bukowinie - w szkołach w Gura Humorului, Pojanie Mikuli, Pyrtesztach, Kaczyce i Nowym Sołońcu, a także w Republice Mołdawii we współpracy z Domem Polskim w Bielcach i Biblioteką Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Warsztaty miały za zadanie uświadomić uczniom wagę konstytucji oraz opowiedzieć o historii polskiej Konstytucji.


Z powodu niepewnej sytuacji epidemiologicznej, tym razem  w formacie hybrydowym, zorganizowaliśmy w pięciu bukowińskich szkołach, a także Republice Mołdawii, warsztaty edukacji obywatelskiej. Dzieci i młodzież przebywała fizycznie w szkołach i pod okiem nauczycieli wykonywali polecenia edukatorów ze Stowarzyszenia Forum Apulum, z którymi połączyliśmy się za pomocą platformy zoom. 

Dzieci i uczniowie opowiadali o swojej roli w społeczności oraz o tym, jak my, nawet my – zwykli obywatele, możemy ulepszyć naszą społeczność. Uczniowie młodszych klas mieli okazję poczuć się jak pełnoprawni obywatele i spróbowali nawet stworzyć nowe Państwo. 

Cały projekt odbywał się z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

from to
Scheduled Historia Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia