17.02.2022 - 31.03.2022 Muzyka

Świętujemy urodziny Chopina w Râmnicu Vâlcea

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Kiszyniowie z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Bibliotece Okręgowej "Antim Ivireanul Vâlcea.

Fryderyk Chopin, urodzony 1 marca 1810 r. (lub 22 lutego 1810 r.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów epoki romantyzmu. Elementem charakterystycznym utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie ze wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat – wzmianki o genialnym dziecku szybko zachwyciły warszawską arystokrację.

5 listopada 1830 Chopin na zawsze opuścił Polskę. Po dość długiej tułaczce ostatecznie udał się do Paryża. W czasie drogi Chopin napisał dziennik, przedstawiający stan jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie, gdzie ogarnęła go rozpacz z powodu upadku powstania listopadowego. Wedle tradycji, powstały wtedy pierwsze szkice do Etiudy „Rewolucyjnej”. Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, które z wolna zaczęły dominować w twórczości kompozytora.

Mimo życia za granicami kraju Chopin sercem i myślami cały czas był w Polsce. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi (Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid).

Umierający Chopin poprosił, by po śmierci otwarto jego ciało i wyjęte z niego serce przesłano do Warszawy. Słój z sercem kompozytora zatopionym w alkoholu, został przewieziony potajemnie do Polski w styczniu 1850 przez jego starszą siostrę Ludwikę Jędrzejewiczową. W Warszawie przechowywała go przez jakiś czas w swym mieszkaniu, później zostało powierzone opiece księżom misjonarzom w kościele Świętego Krzyża, który był kościołem parafialnym rodziny Chopinów. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis Fryderykowi Chopinowi, rodacy. Nad nim cytat z Ewangelii św. Mateusza: Gdzie skarb twój, tam serce twoje.

Wystawę poświęconą polskiemu kompozytorowi można oglądać w Bibliotece Okręgowej „Antim Ivireanul Vâlcea (Strada Carol I 26, Râmnicu Vâlcea) do końca marca 2022 roku.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, 17 lutego 2022, o godzinie 17.00. Towarzyszyć mu będzie występ uczniów klasy pianistycznej liceum „Victor Giuleanu”.

from to
Scheduled Muzyka

Koncert w Ateneum Rumuńskim

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii „George Enescu” zapraszamy na wyjątkowy koncert wokalno-symfoniczny, który odbędzie się w Rumuńskim Ateneum, 16 i 17 marca, pod batutą dyrygenta Leo Hussaina.
14 03.2023 Inne, Muzyka

Festiwal Classix 2023 🗓

Czwarta edycja Classix Festival odbywa się w Jassach od 26 lutego do 4 marca 2023 roku i ma polskie akcenty. Szczególnie zapraszamy na Mystic Tales - który odbędzie się 2 marca 2023 o godzinie 19:00 w Auli Centralnej Biblioteki Uniwersyteckiej „Mihai Eminescu” w Jassach.
27 02.2023 31 03.2023 Muzyka

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.
27 11.2022 28 11.2022 Muzyka, Teatr