9.09.2022 - 31.12.2022 Inne

#StandWithUkraine

Sekcję #StandWithUkraine stworzyliśmy w kontekście wojny na Ukrainie. Będzie ona przez nas regularnie wzbogacana o materiały, które mogą przydać się wszystkim, którzy pomagają uchodźcom zarówno w Rumunii jak i Republice Mołdawii, albo po prostu chcą bliżej poznać naszego wspólnego sąsiada.

Według UNICEF-u, od 24 lutego 2022 roku do chwili obecnej, ponad 2,5 mln dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy i szukania schronienia w innych krajach. W tym czasie radzenie sobie z emocjami dzieci może być bardzo trudne. 

Widząc tę ​​potrzebę, Alicja Safarzyńska-Płatos, polska pisarka i psycholożka, stworzyła serię książek terapeutycznych dla dzieci aby pomóc uchodźcom i również tym, którzy przyjmują ich w swoich domach, by zrozumieli i łatwiej odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

📚 Pierwsza opowieść, „Bohaterowie też płaczą”, jest dedykowana dzieciom uchodźców, druga opowieść, „Spotkanie z bohaterem”, dzieciom z rodzin przyjmujących uchodźców w swoich domach, a trzecia, „Rozmowy bohaterów”, zarówno dzieciom uchodźców, jak i tym, które ich przyjmują w swoich domach. 

🐭 Seria „Bohaterowie” została przetłumaczona na kilka języków i jest teraz dostępna w języku rumuńskim. Można je pobrać tutaj: potrzebafantazji.com

Wersje w innych językach są dostępne pod tym linkiem: potrzebafantazji.com

🖍 Opowieści można drukować i kolorować, zachęcamy do dalszego dzielenia się nimi, aby dotrzeć do wszystkich dzieci, które mogą ich potrzebować w tym okresie. 

from to
Scheduled ical Google outlook Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
17 11.2022 Aktualności, Inne

Online workshop – Inspiring public policies for

Kulturoznawczyni, kuratorka sztuki współczesnej, facylitatorka, autorka tekstów i wydarzeń artystyczno-społecznych, członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu” Anna Czaban wygłosi wykład podczas warsztatów online – Inspiring public policies for a sustainable cultural sector. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godzinach 10:00-13:00 w języku angielskim bez tłumaczenia.
21 11.2022 Inne

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia