9.09.2022 - 31.12.2022 Inne

#StandWithUkraine

Sekcję #StandWithUkraine stworzyliśmy w kontekście wojny na Ukrainie. Będzie ona przez nas regularnie wzbogacana o materiały, które mogą przydać się wszystkim, którzy pomagają uchodźcom zarówno w Rumunii jak i Republice Mołdawii, albo po prostu chcą bliżej poznać naszego wspólnego sąsiada.

Według UNICEF-u, od 24 lutego 2022 roku do chwili obecnej, ponad 2,5 mln dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy i szukania schronienia w innych krajach. W tym czasie radzenie sobie z emocjami dzieci może być bardzo trudne. 

Widząc tę ​​potrzebę, Alicja Safarzyńska-Płatos, polska pisarka i psycholożka, stworzyła serię książek terapeutycznych dla dzieci aby pomóc uchodźcom i również tym, którzy przyjmują ich w swoich domach, by zrozumieli i łatwiej odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

📚 Pierwsza opowieść, „Bohaterowie też płaczą”, jest dedykowana dzieciom uchodźców, druga opowieść, „Spotkanie z bohaterem”, dzieciom z rodzin przyjmujących uchodźców w swoich domach, a trzecia, „Rozmowy bohaterów”, zarówno dzieciom uchodźców, jak i tym, które ich przyjmują w swoich domach. 

🐭 Seria „Bohaterowie” została przetłumaczona na kilka języków i jest teraz dostępna w języku rumuńskim. Można je pobrać tutaj: potrzebafantazji.com

Wersje w innych językach są dostępne pod tym linkiem: potrzebafantazji.com

🖍 Opowieści można drukować i kolorować, zachęcamy do dalszego dzielenia się nimi, aby dotrzeć do wszystkich dzieci, które mogą ich potrzebować w tym okresie. 

from to
Scheduled Inne

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne