14.03.2022 - 30.04.2022 Inne

Wystawa „Kolory Prawosławia. Polska” w Kiszyniowie

Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą do 30 kwietnia 2022 roku, można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.

Proces chrystianizacji Słowiańszczyzny, zapoczątkowany misją świętych Cyryla i Metodego rozpoczął się właśnie od zetknięcia się Słowian z kulturą bizantyjską. Choć Piastowie, pierwsi władcy ziem polskich, w 966 roku przyjęli chrzest z Zachodu, misja obu świętych promieniowała na Słowiańszczyznę wschodnią, m.in. Grody Czerwieńskie, Państwo Wiślan, międzyrzecze Wisły i Bugu. Ziemia Chełmska, Podlasie, międzyrzecze Wisły i Bugu aż do XIV w. przez większość czasu były w orbicie wpływów ruskich.

Rola polityczno-kulturowa Kościoła prawosławnego na ziemiach polskich wzrosła dzięki ekspansji terytorialnej Piastów na Wschód. Ciągłe walki na ziemiach wschodnich oraz wielokrotne przesuwanie granic doprowadziło do wymieszania się ludności różnych wyznań i różnych kultur. Mimo, że liczba wyznawców prawosławia zdecydowanie wzrastała, Kościół prawosławny był wyznaniem zaledwie tolerowanym, w stosunku do dominującego Kościoła rzymskokatolickiego.

Sytuację zmieniła zasadniczo Unia Brzeska z 1596 roku, zawarta pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a częścią hierarchów Kościoła prawosławnego, którzy uznali zwierzchność papieża. Do początku XVIII wieku unia ta, w wyniku której powstał Kościół greckokatolicki (unicki) ogarnęła prawie całą strukturę kościoła wschodniego na ziemiach polskich (ale np. klasztor w Jabłecznej pozostał prawosławny nieprzerwanie przez całe swoje dzieje).

Kościół greckokatolicki po rozbiorach Polski (1772, 1793, 1795) przetrwał na ziemiach wchodzących do zaboru austriackiego, natomiast w kilku etapach został zlikwidowany na ziemiach zaboru rosyjskiego.

Kościół prawosławny na ziemiach odrodzonej w 1918 roku Polski borykał się z brakiem zaufania władz państwowych, wynikającego z kojarzenia jego działalności z uciskającym aparatem rosyjskim. W 1924 roku uzyskał status kościoła autokefalicznego, nieuznawany jednak przez cerkiew rosyjską, która przyznała mu prawo do autokefalii dopiero po II wojnie światowej. Liczba wiernych Polskiego Kościoła Autokefalicznego zmalała radykalnie po II wojnie światowej, wobec wywozu ludności ukraińskiej do ZSRR w 1944 roku oraz przesiedleniem Polaków z Kresów Wschodnich na tzw. Ziemie Odzyskane, czyli na Zachód współczesnej Polski.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku w Polsce mieszka ok. 190 tysięcy osób wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, co stanowi ok. 0,5 % całej populacji kraju.

Mimo stosunkowo niewielkiej liczby wiernych, Kościół prawosławny jest ważną częścią polskiej kultury. W niektórych regionach kraju (głównie na północnym i południowym wschodzie) wyznawcy prawosławia i unici stanowią większość ludności lub jej znaczącą część (np. na Podlasiu i Polesiu).

Piękno natury, wieloetniczność i wielokulturowość oraz bogata historia tych ziem sprawiają, że turyści chętnie je odwiedzają. Polska ma także związane z kościołami wschodnimi cenne zabytki, a osiem drewnianych cerkwi z Podkarpacia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wystawę można oglądać w dniach 14 marca – 30 kwietnia 2022 na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii w Kiszyniowie (Strada 31 August 1989 121 A)

from to
Scheduled Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne