20.06.2022 Kino, Wydarzenia

Koncert kinowy „Bestia”: arcydzieło z Polą Negri z towarzyszeniem pianisty Włodka Pawlika

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, będzie miało swoją premierę w Rumunii w odrestaurowanej cyfrowo wersji, na 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Transylwanii – TIFF z Cluj -Napoca, która odbędzie się w dniach 17-26 czerwca 2022 r.

Jedynej zachowanej polskiej produkcji ze słynną aktorką towarzyszyć będzie na żywo muzyka kompozytora, pianisty i zdobywcy nagrody Grammy Włodka Pawlika. Niepowtarzalna okazja do zapoznania się z początkami polskiego kina, koncert „Cine-Bestia” odbędzie się w poniedziałek, 20 czerwca o godz. 21.30 w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (Piața Unirii nr 30).

🎟️ Bilety: tiff.eventbook.ro/music/bilete-tiff-2022-cine-concert-bestia

Na początku XX wieku na scenach warszawskich teatrów narodziła się prawdziwa gwiazda. Znana na całym świecie jako Pola Negri, Barbara Apolonia Chałupiec zadebiutowała na dużym ekranie w wieku 17 lat jako młoda tancerka w filmie „Niewolnica zmysłów” (1914). Później stała się jedną z ulubionych aktorek reżysera Aleksandra Hertza, który zauważył ją w musicalu i zaproponował główne role w produkcjach „Żona” (1915) i „Studenci” (1916).

Filmy z początków jej kariery uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Jedynym wyjątkiem jest „Bestia”. Film przetrwał tylko dlatego, że został kupiony w 1921 roku przez nowojorskiego dystrybutora filmowego. Po latach amerykańską kopię filmu – najprawdopodobniej pierwszą polską produkcję emitowaną w Stanach Zjednoczonych – zdobyła Filmoteka Narodowa, polska instytucja publiczna, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa kulturowego w dziedzinie kinematografii. . Film został odrestaurowany cyfrowo i 20 czerwca będzie można go po raz pierwszy zobaczyć na dużym ekranie w Rumunii.

Nieme arcydzieło w reżyserii Aleksandra Hertza, które miało premierę w 1917 r., opowiada o konsekwencjach spontanicznych decyzji podejmowanych przez ludzi, gdy ulegają swoim pragnieniom. Pola Negri gra w filmie rolę młodej kobiety, która chce doświadczyć jak najwięcej przyjemności życia, dlatego nieustannie znika z domu. Po całonocnej imprezie, surowo ukarana przez ojca, ucieka z domu rodziców i rozpoczyna dorosłe życie, wchodząc w tymczasowe związki i stając się znaną tancerką kabaretową. Jej wybór będzie miał wkrótce daleko idące konsekwencje.

Pierwszemu pokazowi filmu w Rumunii na TIFF towarzyszyć będzie muzyka Włodka Pawlika, polskiego artysty nagrodzonego w 2014 roku nagrodą Grammy za najlepszy album jazzowy. Wszechstronny pianista, kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej, koncertował na wszystkich siedmiu kontynentach, a w swojej karierze wydał aż 24 albumy. Jest liderem Trio Włodek Pawlik – znanego ze słynnych albumów jazz-rockowych i udanych kolaboracji z takimi artystami jak Randy Brecker, Billy Hart czy Richie Cole.

Koncert kinowy „Bestia” z towarzyszeniem Włodka Pawlika jest częścią sekcji Focus Polska na TIFF 2022. Koncert kinowy miał swoją premierę w 2018 roku na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu i został zaproponowany przez Nowe Horyzonty, festiwal, który otrzymał Carte Blanche w tegorocznej edycji TIFF.

Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia