8.06.2022 - 8.07.2022 Sztuki wizualne

Lem, roboty i Kwiat paproci w Konstancy

Dwa dni pełne przygód z innego świata będą miały miejsce w Bibliotece Okręgowej Ioan N. Roman w Konstancy. 8 czerwca czekamy na Was z fantastycznymi opowieściami Stanisława Lema, związanymi z promocją książki "Cyberiada". 9 czerwca z niecierpliwością czekamy na wszystkie dzieci z Konstancy na wspólne czytanie (po rumuńsku i ukraińsku) i oglądanie legendarnych polskich filmów animowanych.

W zeszłym roku świętowaliśmy postać Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. Również w 2021 doczekaliśmy się tłumaczenia na j. rumuński, książki „Cyberiada”, która ukazała się w wydawnictwie Curtea Veche.

Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów Bajki robotów i Cyberiada. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez  prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Bibliotece Okręgowej Ioan N. Roman w Konstancy (Strada Mircea cel Bătrân 104), gdzie pozostanie do 8 lipca 2022 roku.

Otwarcie wystawy: 8 czerwca 2022, godz. 17.00

Po otwarciu, o godz. 18.00, odbędzie się rozmowa tłumaczki „Cyberiady” – Ioany Diaconu-Mureșan z dyrektorem biblioteki – p. Angelo Mițchievici

9 czerwca, o godzinie 10.00. przygotowaliśmy małe niespodzianki dla rumuńskich i ukraińskich dzieci z Konstancy.

W programie m. in. wspólne czytanie i pokazy polskich filmów animowanych!

from to
Scheduled ical Google outlook Sztuki wizualne

Fokus Polska na festiwalu TIFF 2022 🗓

Produkcje współczesne, kultowe filmy, retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego i wystawa jemu poświęcona, film niemy z muzyką na żywo, to tylko niektóre z wydarzeń w programie Focus Polska tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania - TIFF w Klużu-Napoce.
17 06.2022 26 06.2022 Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Pokój i przyjaźń”. Murale w mołdawskim miasteczku

21 października 2021 r. w Straseni, niedaleko Kiszyniowa, zainaugurowano trzy murale, które powstały w ramach projektu rewitalizacji miasta. Gmina Straseni podpisała niedawno umowę o współpracy z Węgorzewem w północno-wschodniej Polsce. Ta przyjaźń stała się dodatkową motywacją przy wyborze miasta naszych działań.
23 08.2021 22 10.2021 Inne, Sztuki wizualne