8.06.2022 - 8.07.2022 Sztuki wizualne

Lem, roboty i Kwiat paproci w Konstancy

Dwa dni pełne przygód z innego świata będą miały miejsce w Bibliotece Okręgowej Ioan N. Roman w Konstancy. 8 czerwca czekamy na Was z fantastycznymi opowieściami Stanisława Lema, związanymi z promocją książki "Cyberiada". 9 czerwca z niecierpliwością czekamy na wszystkie dzieci z Konstancy na wspólne czytanie (po rumuńsku i ukraińsku) i oglądanie legendarnych polskich filmów animowanych.

W zeszłym roku świętowaliśmy postać Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. Również w 2021 doczekaliśmy się tłumaczenia na j. rumuński, książki „Cyberiada”, która ukazała się w wydawnictwie Curtea Veche.

Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów Bajki robotów i Cyberiada. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez  prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Bibliotece Okręgowej Ioan N. Roman w Konstancy (Strada Mircea cel Bătrân 104), gdzie pozostanie do 8 lipca 2022 roku.

Otwarcie wystawy: 8 czerwca 2022, godz. 17.00

Po otwarciu, o godz. 18.00, odbędzie się rozmowa tłumaczki „Cyberiady” – Ioany Diaconu-Mureșan z dyrektorem biblioteki – p. Angelo Mițchievici

9 czerwca, o godzinie 10.00. przygotowaliśmy małe niespodzianki dla rumuńskich i ukraińskich dzieci z Konstancy.

W programie m. in. wspólne czytanie i pokazy polskich filmów animowanych!

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji

W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.
21 05.2025 07 06.2025 Sztuki wizualne