10.06.2022 - 11.06.2022 Teatr

Teatrul Postnațional Interfonic przedstawia „Aktorki. Przepraszam, że dotykam” // premiera ogólnokrajowa

„Aktorki. Przepraszam, że dotykam”, w reżyserii Mihaia Păcurara, jest najnowszą produkcją kompanii Teatrul Postnațional Interfonic i wpisuje się w działania organizacji polegające na zwalczaniu, za pomocą środków właściwych dla sztuk scenicznych, przemocy fizycznej i emocjonalnej obecnej w instytucjach oraz kolektywach artystycznych. Spektakl opowiada o systemie hierarchicznym istniejącym w środowisku teatralnym, w który zaangażowani decydenci, egzekwujący swoją władzę hierarchicznie, akceptują, milcząco lub wprost, nadużycia w procesach tworzenia.

Tekst został napisany przez Michała Telegę i powstał po rozmowach z pięcioma studentkami Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na temat przekraczania granic i wyzysku (nadużycia) w procesie pracy artystycznej. Został niedawno opublikowany w książce „Rewolucje. Antologia polskiego teatru współczesnego” przez wydawnictwo ART.

Michał Telega (ur. 1996) jest reżyserem teatralnym, w 2021 r. ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Moja propozycja związana z tą kwestią, a zwłaszcza z tym tekstem, wiąże się z ideą tożsamości,  Indywidualnej tożsamości. Kiedy we wszelkiego rodzaju relacjach międzyludzkich dominuje zaspokajanie własnych potrzeb, gdy orężem stają się uprzedzenia i manipulacja, pierwszą ofiarą jest własna tożsamość. Ten spektakl jest manifestem przeciwko unieważnieniu tożsamości.

Mihai Păcurar, reżyser

Spektakl będzie miał 2 sprzedstawienia dziennie, 10 i 11 czerwca 2022 roku. Jedno przedstawienie trwa 40 minut.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie oraz przy wsparciu Instytutu Goethego w Bukareszcie i Kinema Ikon.

Wstęp jest bezpłatny, rezerwacji należy dokonać za pomocą formularza

https://forms.gle/XMomFVYAPX5g7jti6

autor: Michał Telega

tłumaczenie: Marina Palii

reżyseria: Mihai Păcurar

z: Mădălina Mușat, Paulą Dunker, Oana Hodade, Oana Pușcatu, Carmen Ghiurco, Kingą Ötvös

reżyseria dźwiękowa: Vlaicu Golcea

kierownik techniczny: Alexandru Andrei

producentka: Laura Trocan

Program przedstawień:

10.06.2022, od 18:00

10.06.2022, od 20:00

11.06.2022, od 18:00

11.06.2022, od 20:00

* Przedstawienie rekomendowane osobom powyżej 16 roku życia.

Po premierze spektaklu zapraszamy na przedstawienia kolejnej produkcji kompanii Teatrul Postnațional Interfonic, powstałej w koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie i przy wsparciu Goethe-Institut, „Na zaliczenie”, które odbędą się 12 i 13 czerwca.

Pokazy są częścią kampanii antyprzemocowej zainicjowanej przez kompanię Teatrul Postnațional Interfonic, „Jeden słoń mniej (lub więcej) w pokoju”.

from to
Scheduled Teatr

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Stary Burek i wilk – premiera w

Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprasza w niedzielę 10 grudnia od godz. 9.00 na antenie Radia Romania Cultural na premierę słuchowiska Stary Burek i wilk - słowackiej baśni ludowej, scenariusz i reżyseria Gavriil Pinte.
10 12.2023 Teatr