23.06.2022 - 31.07.2022 Inne

Ukraiński świat Marii Prymachenko w Sibiu

W kontekście wojny na Ukrainie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie, Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymachenko. To kolejna okazja dla naszych krajów, by wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny. Wystawę „Ukraiński świat Marii Prymachenko” można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sybinie od 23 czerwca do 31 lipca 2022 roku.

Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, w obwodzie kijowskim, spłonęło podczas rosyjskiej inwazji 27.02.2022 r. Niewielkie muzeum posiadało w swoich zbiorach 25 dzieł ukraińskiej artystki Marii Prymaczenko. Część prac udało się ocalić dzięki heroicznej postawie mieszkańców, którzy wynieśli dzieła z płonącego muzeum.

Świat malarzy naiwnych jest baśniowy, pełen nieistniejących stworów i roślin. Takie malowanie jest dla nich sprawą normalną. Dla nas natomiast, wychowanych na malarstwie akademickim, studiowanie sztuki z należytą uwagą i wiedzą o roślinach, zwierzętach, ludziach pozwala obudzić intuicję. Przyjrzyjmy się obrazom Marii Prymaczenko. Są piękne, kolorowe, pełne niezwykłych stworzeń i roślin.

W bogatej ornamentyce prac Prymaczenko, bliskiej ukraińskim wyszywankom, pojawiają się jednak wspomniane dziwne i nierzeczywiste stwory. Niektórzy przypisują ich obecność doświadczeniu cierpienia i choroby. Maria chorowała na chorobę Heinego-Medina, czyli ostre dziecięce porażenie mózgowe, co niewątpliwie wpłynęło na jej psychikę i rzutowało na całe życie. Zaważyło to też na jej sprawności fizycznej. Skończyła cztery klasy szkoły podstawowej, praktycznie nie mając szans na zaistnienie w szerszym kręgu odbiorców. 

Ostatnie osiem lat swojego życia Maria Prymaczenko spędziła w łóżku. Do samego końca malowała, uczyła, przyjmowała gości. Zmarła 18 sierpnia 1997 r. w tej samej wsi, w której się urodziła. Była laureatką Państwowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki, zasłużoną dla sztuki USRS. Rok 2009 UNESCO ogłosiło Rokiem Marii Prymaczenko. Na jej cześć nazwano również maleńką planetę: 14624 Prymaczenko. Pablo Picasso powiedział kiedyś po wizycie na wystawie Prymaczenko w Paryżu: „Klękam przed artystycznymi cudami tej genialnej Ukrainki”

 

from to
Scheduled Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie 🗓

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .
29 09.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! 30 września o godzinie 12:00 przed Narodowym Muzeum Historycznym Mołdawii w Kiszyniowie zostanie otwarta emocjonująca polsko-ukraińska wystawa „Mamo, nie chcę wojny!!!”.
30 09.2022 31 10.2022 Inne

Polskie ilustracje dla dzieci w Baia Mare

W piątek 2 września od godziny 11:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Rejonowej „Petre Dulfu”, zorganizowaliśmy cykl zajęć pod hasłem „Dzień Polski”. Odbyły się: pokazy filmów animowanych dla dzieci „Lolek i Bolek”, odczytanie fragmentów książek z przesłaniem terapeutycznym, otwarcie wystawy o polskiej szkole ilustracji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.
02 09.2022 30 09.2022 Inne, Sztuki wizualne