5.08.2022 - 6.08.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncerty zespołu Vołosi w Rumunii

Zespół Vołosi powraca do Rumunii z dwoma koncertami na festiwalu sztuki, kultury i muzyki „Egyfeszt”, który odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia w województwie Harghita.

Ich muzyka, wymazując granice między instrumentami smyczkowymi, wywodząc jednocześnie swoje korzenie z muzyki karpackiej, majestatycznie połączonej z dobrze zdefiniowanymi nutami jazzowymi i rockowymi, jest doceniana zarówno przez publiczność festiwali rockowych, jak i dużych sali koncertowych.

Historia zespołu VOŁOSI rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy w sercu Karpat skrzypek Krzysztof Lasoń i wiolonczelista Stanisław Lasoń spotkali niezwykle utalentowanych wykonawców. Przez te wszystkie lata Vołosi wypracowali własny, autentyczny styl: dynamiczny, pełen pasji, wyrafinowany.

Muzycy zagrali dotychczas ponad 700 koncertów w 34 krajach świata, goszcząc na najbardziej prestiżowych festiwalach i w najważniejszych salach koncertowych: Wiener Konzerthaus (Austria), Rainforest World Music Festival (Malezja), Sori Festival (Korea Płd.), Teatr Miejski w Brugii (Belgia), Stockholm Water Prize Gala (Szwecja), Hamamatsu World Music Festival (Japonia), CaixaForum (Hiszpania), Colours of Ostrava (Czechy), Urkult (Szwecja), Mission Folk Music Festival (Kanada) , TFF Rudolstadt ( Niemcy), Shenzhen Music Festival (Chiny), Dranouter (Belgia), Universo Assisi (Włochy), Glatt & Verkehrt (Austria), Northern Norway Art Festival, Songlines Encounters (Wielka Brytania).

Koncertowali na WOMEX 2014 oraz na ceremonii otwarcia WOMEX 2017, podczas Sztokholmskiej Water Prize Gala dla króla Szwecji Karola XVI Gustawa, śpiewali dla głów państw Polski, Holandii, Belgii, Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy, Łotwy, Bułgarii i Izraela.

Z biegiem czasu ich koncerty były transmitowane przez Polskie Radio, BBC, WDR3 (Niemcy), Ö1 (Austria) i MBC (Korea).

Podczas koncertów w Rumunii zespół zagra wraz z węgierskim skrzypkiem Félixem Lajkó utwory z płyty „Lajkó Félix – VOŁOSI”. Płyta wspięła się na 2. miejsce na listach World Music Charts Europe i na 1. miejsce na Balkan World Music Chart, a także uzyskała tytuł „Songlines Best Album 2019”.

👉 5 sierpnia, godz. 20:00 – Zamek Lázár w Lăzarea

👉 6 sierpnia, godz. 19.00 – Synagoga w Gheorgheni

from to
Scheduled Muzyka >Wydarzenia

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.
27 11.2022 28 11.2022 Muzyka, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.
17 11.2022 20 11.2022 Kino, Wydarzenia

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia