W ramach wystawy zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-45 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.
Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża, a wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę.
Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.
Przedsięwzięcie Mom I see war zostało zainicjowane, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. „Projekt ten połączył ponad 10 tys. rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy”.
Wernisaż wystawy – 1 września o godz. 11.00 przed filią główną Biblioteki Miejskiej w Bukareszcie im. Mihaila Sadoveanu.
Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.