1.09.2022 - 23.09.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Bukareszcie

1 września, w 83. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, przed filią główną Biblioteki Miejskiej w Bukareszcie im. Mihaila Sadoveanu otwarta zostanie przejmująca polsko-ukraińska wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!”. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 11.00.

W ramach wystawy zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-45 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża, a wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę.

Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.

Przedsięwzięcie Mom I see war zostało zainicjowane, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. „Projekt ten połączył ponad 10 tys. rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy”.

Wernisaż wystawy – 1 września o godz. 11.00 przed filią główną Biblioteki Miejskiej w Bukareszcie im. Mihaila Sadoveanu.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

 

from to
Scheduled Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie 🗓

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .
29 09.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! 30 września o godzinie 12:00 przed Narodowym Muzeum Historycznym Mołdawii w Kiszyniowie zostanie otwarta emocjonująca polsko-ukraińska wystawa „Mamo, nie chcę wojny!!!”.
30 09.2022 31 10.2022 Inne

Polskie ilustracje dla dzieci w Baia Mare

W piątek 2 września od godziny 11:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Rejonowej „Petre Dulfu”, zorganizowaliśmy cykl zajęć pod hasłem „Dzień Polski”. Odbyły się: pokazy filmów animowanych dla dzieci „Lolek i Bolek”, odczytanie fragmentów książek z przesłaniem terapeutycznym, otwarcie wystawy o polskiej szkole ilustracji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.
02 09.2022 30 09.2022 Inne, Sztuki wizualne